EXPO’nun yeri İNCİRALTI

ANKARA’DAKİ TOPLANTIDA ''İŞARET'' VERİLDİ

Tartışılan soru yanıt buldu. EXPO 2015 için, Büyükşehir Belediyesi’nin imar planlarında ayırdığı Urla tercih edilmedi. Ağırlıklı görüş İnciraltı oldu

 milliyet ege 20.02.2007 {nomultithumb}

Resmen duyurulmadı
İZMİR’İN aday olduğu EXPO 2015 için oluşturulan Yönlendirme Kurulu’nun cuma günü Ankara’da yaptığı toplantıdan sürpriz çıktı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül başkanlığındaki görüşmelerde, EXPO’nun yeri konusunun da ele alındığı, ancak bunun kamuoyuna duyurulmadığı anlaşıldı.

İTO’nun önerisiydi
BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nin imar planlarında yer ayırdığı Urla ile İzmir Ticaret Odası’nın önerdiği İnciraltı arasında değerlendirme yapıldı. Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İnciraltı ağırlıklı olarak öne çıktı. Ancak bu konudaki resmi açıklamanın daha sonra yapılması kararlaştırıldı.

Dışarıda söyleniyordu
EXPO organizasyonunda yer alan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yönetici, Milliyet EGE’ye şunları söyledi: Yurtdışındaki temaslarda, ''yerimiz İnciraltı'' diyorduk. Şimdi Ankara’da da mutabakat sağlandı. Burası deniz kenarında, yemyeşil, şehirden yürünerek gidilebilen 400 hektarlık bir alan.

Milano’dan avantajlı
RAKİBİMİZ Milano ise EXPO için 170 hektarlık eski fuarı kullanacağını açıkladı. Bu mevcut yerin genişletilmesi anlamındadır. Uluslararası Sergiler Bürosu delegeleri bunu hoş karşılamaz ve İzmir açısından avantajdır. Temmuz ayında resmi olarak proje sunacağız. Artık hızlı olmalıyız.''

MÜLK SAHİPLERİNE BUNLAR TEKLİF EDİLEBİLİR

1
EXPO 2015 için kullanılacak İnciraltı’ndaki arazilerin yaklaşık yüzde 80 özel mülkiyet, yüzde 20’si de belediyeye ait. Birinci seçenek, devletin kamulaştırma yaparak arazileri satın alması. Ancak bunun maliyeti hayli yüksek.

2
Bölgenin tamamı için bir imar planı yapılır. EXPO’ya uygun alan ayrılır. Kalan bölüm yapılaşmaya açılır. Buradan tüm mülk sahiplerine, haklarına karşılık düşen oranlarda, imarlı arsalar verilir.

3
Sevilla’daki gibi kamu-özel sektör işbirliğiyle araziler mülk sahiplerinden alınır. Bölge EXPO’dan sonra teknopark olur. Sevilla’daki teknoparkta halen 20 bin kişi çalışıyor, yılda yaklaşık 1.7 milyar dolar sağlanıyor.

4
Devletin cebinden para çıkmadan, arazi sahiplerinin de yer alacağı Türkiye çapında çok ortaklı şirket kurulabilir. EXPO’nun yatırım maliyeti ve karı paylaşılır. Bölge daha sonra bu şirket tarafından değerlendirilir.

AZİZ KOCAOĞLU AÇIKLAMA YAYINLADIDüzenleme şart

KULİSLERDEN ''EXPO’nun yeri İnciraltı olacak'' bilgisi sızınca, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu dün açıklama yayınladı. Kocaoğlu, toplantıda İnciraltı ve Urla’nın konuşulup değerlendirildiğini doğruladı, ''Ama illa İnciraltı olsun diye birşey söz konusu değil'' ifadesini kullandı.
KOCAOĞLU, ''İnciraltı için karar verilecekse, bu tüm İzmir’in katılımı, başta oradaki mülk sahipleriyle sağlanacak mutabakatla olacak. Bu olunca da gereken yasal düzenleme yapılmalı. Ankara’da da bunu bildirdik. Bunlar gerçekleşirse, tabii ki mahsuru yoktur'' dedi.

KİMLER KATILDI ?

Ankara’da geçen cuma günü yapılan toplantıya şu isimler katıldı: Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Hakkı Berksü, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Tuğrul Yemişçi, Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, Ege İhracatçı Birlikleri adına Servet Eröcal, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak ile Ege Genç İşadamları Derneği adına Fatih Dalan.