EXPO’nun yeri hala belli değil

 

Başkan Kocaoğlu, Ankara’daki toplantıda yer belirlenmediğini açıkladı

“Dışişleri Bakanı Gül ile yapılan toplantıda İnciraltı ve Urla konuşuldu”
“İnciraltı’nda öncelik planlama. İzmir’in nabzını tutarak karar vereceğiz”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 16 Şubat’ta Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda EXPO’nun yeri için çeşitli alternatiflerin gündeme geldiğini, ancak yer konusunun henüz netleşmediğini söyledi. Kocaoğlu, EXPO 2015 adaylığı sürecinde yer konusundaki çalışmaların devam ettiğini açıkladı.
Başkan Aziz Kocaoğlu, “Geçtiğimiz Cuma günü Sayın Dışişleri Bakanımız’ın başkanlığında yapılan toplantıda gerekli değerlendirmeleri yaptık. Önümüzdeki 10 gün içinde yine toplanacağız. EXPO’nun yeri konusunda düşünceler daha tam oturmamış durumda, şu anda ham vaziyette. Zaten gelişmeleri kamuoyu ile beraber paylaşacağız” dedi. Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda İnciraltı ve Urla’nın da konuşularak değerlendirildiğini belirten Kocaoğlu, “Ama illa İncialtı’nda olsun diye bir şey söz konusu değil” diyerek şunları söyledi:
“EXPO’nun İnciraltı’nda olmasına karar verilecekse, bu İnciraltı’nın planlanmasının, tüm İzmir’in dinamiklerinin, tüm İzmir kentinin katılımıyla, başta mülkiyet sahipleriyle sağlanacak mutabakatla olacaktır. Bu olunca da gerekli yasal düzenleme yapılmalıdır. Ankara’da da bu görüşümüzü bildirdik. Bunlar gerçekleşirse, tüm taraflar mutabakat sağlarlarsa, mahsuru yoktur tabii ki. İnciraltı’nın planlamasında, biz önce oradaki mülkiyet sahiplerinin mağdur olmayacağı, mutabakat sağlanacağı hususlarda çok titiz ve kararlı olduğumuzu beyan ettik”.
Başkan Kocaoğlu, İnciraltı’nın planlamasına karar verildikten sonra kentin tüm dinamikleriyle bir uzlaşı sağlanması gerektiğini belirterek, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, şehir plancıları, mimarlar, ziraat odası, üniversiteler, kentin kanaat önderleri, Balçova halkı, mülkiyet sahipleri gibi pek çok mercinin mutabakatının önemine değinerek şöyle konuştu:
“İnciraltı’nın mutlaka planlanması gerektiğine inanıyorum. Bu şekilde gidemez. İnciraltı’nın bu şekilde gitmesine ne göz yummak ne de teşvik etmek doğru.  İnciraltı ile ilgili yapılabilecekler ve planlaması, kentin önemli bir işidir. Biz de bununla ilgili çalışıyoruz. İnciraltı konusunda kimin ne fikri varsa gelsin mikrofonda anlatsın diye ‘İnciraltı Toplantıları’ yaptık. Bu doğru bir çalışmadır. Bu çalışmaları, görüşmeleri, fikir almayı sürdürüyoruz. Buna İzmir’in nabzını tutarak karar vermek zorundayız.”

{nomultithumb}Yenigün – 20.02.2007