‘EXPO’nun alanı yok’

İzmir 4. İdare Mahkemesi, başvuru üzerine yaptığı araştırmada EXPO 2015 için alan belirlenmediğine hükmetti. Mahkeme kararı, cumhurbaşkanlığına doğru yol alan Abdullah Gül'ün ortaya attığı İnciraltı da dahil olmak üzere EXPO için hiçbir alan belirlenmediğini ortaya koyuyor.

OZAN YAYMAN

EXPO 2015'e aday olan İzmir'de, organizasyonun alınması durumunda etkinliğin hangi alanda yapılacağı belirsizliğini koruyor. Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO'nun, İnciraltı'nda düzenleneceğinin duyurulmasına karşın yargı, ortada böyle bir karar olmadığı yönünde görüş belirtti. İzmir 4. İdare Mahkemesi, EXPO için yetkili kurum tarafından alınmış kesin bir karar olmadığını ve İnciraltı konusunda herhangi bir irade oluşmadığını hükme bağladı.

 

BELİRSİZLİK

 

2015 yılında düzenlenecek ve bir yıl süreyle açık kalacak Expo'ya, Milano ile birlikte aday olan İzmir, etkinliği düzenlemeye hak kazanması halinde, organizasyonu hangi alanda gerçekleştireceğine ilişkin henüz bir irade ortaya koymadı. Yer tahsisiyle ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı tarafından, İnciraltı adı gündeme getirilse de, bakanlık konuyla ilgili resmi bildirimde bulunamıyor. Bunun yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi de, Expo'nun, İnciraltı'nda yapılacağına yönelik kendilerine resmi bildirim yapılmadığını vurguluyor.

Expo İzmir 2015 için Bakanlar Kurulu tarafından Dışişleri Bakanlığı başkanlığında "2015 Expo Yönlendirme Kurulu" oluşturuldu. Bakanlar Kurulu, Expo'nun, düzenleneceği alanı "yönlendirme kurulu"nun belirlemesini karara bağladı. Ancak bu süre içerisinde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Expo için İnciraltı alanının tespit edildiğini duyurdu. Bakan Gül'ün, bu çıkışının yetki gaspı anlamına geldiğinden hareket eden kesimler, yer tespitiyle ilgili olarak 2015 Expo Yönlendirme Kurulu'nun, yetkili olduğunu vurguladılar.

Bu doğrultuda "Bilgi Edinme Yasası" çerçevesinde Dışişleri Bakanlığı'na ve yanı sıra İzmir Valiliği ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne başvuran İzmir Barosu avukatlarından Senih Özay, Expo İzmir 2015 için İnciraltı'nda karar kılınıp kılınmadığı sordu.

Bakanlık ve İzmir Valiliği, yanıt verilmesi gereken 60 günlük süre içerisinde sessizliklerini korudu. Bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yanıt geldi. Belediye açıklamasında, İnciraltı'nın, Expo alanı olarak belirlendiğine dair bilgileri olmadığı görüşüne yer verdi.

Dışişleri Bakanlığı ve İzmir Valiliği'nden bilgi alamayan Avukat Özay, konunun netlik kazanması amacıyla İzmir 4. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Davayı İzmir Expo 2015 Yönlendirme Kurulu üzerinden açan Özay, yer belirleme aşamasında kurulun yetkili olduğunun altını çizdi. Özay, mahkemeye sunduğu dilekçede, "Dışişleri Bakanlığı basın yoluyla Expo için İnciraltı'nın belirlendiğini duyurdu. Ancak bununla ilgili bir karar, işlem ve ÇED belgesi olup olmadığı konusunda kamuoyuna açıklama yapılmadı. Bu konuda yapılan tüm başvurulara kayıtsız kaldılar ve bilgi vermediler" dedi.

 

KARAR YOK

 

Özay, "Yaptığım başvurulara yanıt alamamam karşısında yargı yoluyla bilgi sahibi olmak istedim. Bakanlık duyurusunda olduğu gibi İnciraltı'nda karar kılındıysa yürütmenin durdurulması ve işlemin iptalini istedim" diye konuştu.

İzmir 4. İdare Mahkemesi konuyla ilgili yaptığı duruşmanın ardından, "Expo İzmir 2015 Projesi'nin yer seçimi konusunda henüz yetkili kurum ve kuruluşlarca alınmış nihai bir karar ve davalı idarece açıklanmış herhangi bir irade beyanı bulunamamıştır. Bu nedenle ortada idari davaya konu olabilecek kesin ve yürütülmesi zorunlu bir işlem olmadığından, davanın esas yönünden incelenmesi olanağı bulunmamaktadır" açıklamasını yaptı.

Cumhuriyet Ege – 25.08.2007