“EXPO çok uzak değil”

Kocaoğlu, 2020 EXPO’suna İzmir’in aday olabilmesi için İnciraltı’nın kırılma noktası olduğunu söyledi

EXPO çok uzak değil”

Başkan, yeniden başvuru yapabilmek için birkaç noktanın açıklığa kavuşması gerektiğine işaret etti

İzmir’in 2010 yılında Şanghay’da düzenlenecek olan Dünya EXPO’suna katılması nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in EXPO şansını kaybetmediğini, ama yeni bir başvuru için İnciraltı ve Yeni Kent Merkezi planlamalarının yapılması gerektiğini söyledi. 2020 yılında düzenlenecek olan EXPO’ya başvurmak için müracaatların henüz açılmadığını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu şunları söyledi:

“EXPO yarışında kazanamasak da, çok ciddi bir performans gösterip çok ciddi oy aldık. EXPO bize çok uzak değil, her zaman ipi göğüsleyebiliriz. Ancak başvuruya hazır hissetmek için birkaç noktanın aydınlığa kavuşması gerekiyor. Ancak o zaman EXPO’ya hazır olarak, göğsümüzü gererek başvuruda bulunabiliriz. 2015 için önce taahhütte bulunduğumuz İnciraltı’nı planlamamız gerekiyor” diye konuştu. Yeni Kent Merkezi için zemin etüdlerinin bitmek üzere olduğunu da hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Ama İnciraltı çok önemli bir konu. Burada kırılma noktası İnciraltı’dır.”

Ekim’e kadar açık

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Gülerman ve İZSU Genel Müdürü Ahmet Alparslan’ın da katıldığı basın toplantısında konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, 1 Mayıs – 31 Ekim 2010 tarihleri arasında Çin’in Şanghay şehrinde düzenlenecek olan EXPO’ya 80 – 100 milyon arasında ziyaretçi beklendiğini ve fuarın İzmir’in ve bölgenin tanıtımı açısından çok yararlı geçeceğine inandıklarını söyledi. “Daha iyi bir şehir, daha iyi bir yaşam” temalı Şanghay EXPO’ya 183 ülkenin katıldığı bilgisini veren Başkan Kocaoğlu, İzmir’in 48 dünya şehriyle birlikte “Dünyadaki en iyi şehir uygulamaları” bölümünde 200 metrekarelik bir stantta yer alacağını söyledi.

İzmir’in Türkiye’den temsil hakkı kazanan tek şehir olduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, Büyük Kanal projesinin EXPO süresince dünyanın her yerinden gelecek ziyaretçilere sergileneceğini ifade etti. Başkan Kocaoğlu, 19 – 20 – 21 Haziran tarihlerinde kendilerinin de Şanghay EXPO’da bulunacaklarını ve Türk Günü’ne katılacaklarını, ayrıca organizasyon çerçevesinde 21 Haziran’da “İzmir Günü” düzenleyerek kenti ve bölgeyi EXPO ziyaretçilerine tanıtacaklarını ifade etti. EXPO’da tanıtılacak olan Büyük Kanal projesinin durağan olmadığını ve sürekli bir devinim yaşadığını belirten Başkan Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir halkının ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Körfez ile işi hiçbir zaman bitmez. Büyük Kanal, sürekli yeni projelerle ve bölümlerle yenilenecektir. Gümrük Pompa İstasyonu – Basmane arasına yeni bir hat döşüyoruz. Gıda Çarşısı’nı düzenliyoruz. Temizlik çalışmaları yapıyoruz. Çamur kazıcılar Körfez’de dere ağızlarından biriken çamuru temizliyorlar. Halkapınar Su Fabrikası’ndaki sifonun temizliği, takviyesi yapılacak. Önümüzdeki günlerde projesi yapılıp Güzelbahçe ana kanalı, Güney Batı Arıtma’ya kadar yenilenecek. Büyük Kanal’ın ömrü 40 yıl, ama her 2-3 yılda bir yeni uzun soluklu projelerle yeni takvimler belirlenecek. Hiç bitmeden hep gelişecek”.

KUTU STANTTA NELER VAR?

İzmir standının alanı 200 metrekare olup 2 ana bölümden oluşuyor.  “Kültürel” alanda ofis, açık bar alanı ve toplantı bölgeleri bulunuyor. Zeminin tamamı geleneksel siyah-beyaz dalgalı yer döşemelerinden oluşuyor. Bu döşeme Konak Pier-Alsancak arası sahil kesiminde bulunan geleneksel siyah-beyaz dalgalı döşeme ile kaplandı. İkinci bölüme ise “Doğal” alan adı verildi. Burada, şeffaf bir camın altında İzmir kentinin uydu görüntüsü yer alıyor. Uydu görüntüsünün üzerinde, Büyük Kanal Projesi kapsamında bulunan tüm atıksu toplama kanallarını, hatlarını, pompa istasyonlarını ve atıksu arıtma tesislerini (Çiğli ve Güzelbahçe atıksu arıtma tesisi) gösteren ışıklı tüpler yer alıyor.

Üzerinde gezecekler

Böylece ziyaretçiler, cam yüzeyin üzerinde dolaşırken, projeyi keşfedecekler ve ayrıca temiz körfez duygusunu hissedebilecek. “Doğal” alanın tamamı beyaz yarı şeffaf tüllerle kaplanmış durumda. Tüllerin sarkan bölümlerine bazı İzmir resimleri yerleştirildi.

Tasarımı Ekonomi Üniversitesi tarafından yapılan stant alanında bulunan her türlü malzeme, ekolojik ve çevre dostu olarak seçildi. Stant alanı ayrıca özürlü insanların da rahatlıkla dolaşabileceği şekilde düzenlendi.

EXPO binasını 4 şehir birlikte paylaşacak olan İzmir’in komşu ülke şehirleri ise Hong Kong, Barcelona ve Pekin olacak. EXPO ev sahibi ülkenin başkenti ile aynı binada yer almak İzmir için büyük bir izleyici potansiyeli anlamına geliyor.

Kaynak: Yenigün – 21.04.2010 {nomultithumb}