EXPO İnciraltı’nda

DIŞİŞLERİ BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI ABDULLAH GÜL YENİ ASIR'A AÇIKLADI
EXPO İnciraltı'nda

Dün Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşen ve onay alan Bakan'ın resmi açıklamayı bugün yapması bekleniyor

EXPO 2015'in İzmir'de yapılması durumunda nerede düzenleneceğiyle ilgili uzun süren bekleyiş sona erdi. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Yeni Asır'a yaptığı açıklama ile İnciraltı tercihi kesinleşti. Dün, Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşen Bakan Gül, konuyla ilgili dosya sundu ve sözlü bilgi verdi. İzmir'de EXPO için en uygun yerin İnciraltı olduğu bilgisini de veren Bakan Gül, Başbakan'ın onayının ardından bir an evvel açıklama yapmaları gerektiğini de iletti.

Program yoğundu

Başbakan Erdoğan'ın onayının ardından geriye kalan tek iş, kamuoyuna açıklama idi. Dün, yabancı heyetlerle ilgili hayli yoğun bir programı olduğu için basın toplantısı yapacak vakit bulamadığından, büyük olasılıkla açıklamanın bugün yapılması bekleniyor. "Karamsarlığa kapılınmaması ve hem İzmir olarak hem de kendilerinin çalışmalarında herhangi bir sorun olmadığı" mesajını tekrarlayan Bakan Gül, İnciraltı'nın kesinleştiği haberini de aynı kararlılıkla verdi. Aslında Bakan Gül'ün bu açıklamayı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu da Ankara'ya çağırarak ya da kendisi İzmir'e gelerek yapmayı istediği biliniyor. Ancak, programını bir türlü ayarlayamadığı ve yaşanan yoğunluktan ötürü de daha daha fazla vakit kaybetmek istemediği için açıklamayı bugün yapması planlıyor.

Loscertales'e yanıt
Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Gonzalez Loscertales'in geçen hafta yaptığı açıklama, İzmirlilerin moralini çok bozmuştu. "EXPO için 6 ay önceden başladığınız rakibiniz Milano'dan 6 ay geride kaldınız" diyen Loscertales'e yine Yeni Asır aracılığıyla yanıt veren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül; "Biz herkesten önce başvurduk ve çalışmalarımızı zamanında tamamlayacağız. Hiç kimse bu açıklamalara bakıp karamsarlığa kapılmasın. İzmir de biz de çalışıyoruz" demişti.

Sözünü tuttu
Yine, Yeni Asır'a yaptığı açıklamada EXPO için yerin bu hafta sonuna kadar açıklanacağını da söylemişti Gül ve böylelikle sözünü de tutmuş oldu. İmarla ilgili çalışmaları büyük ölçüde tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesini tebrik eden ve aslında İnciraltı açıklamasını İzmir'e bizzat gelerek yapmak isteyen Gül, yoğun programının buna izin vermediğini de belirtti. Başbakan Erdoğan ile görüşen ve konuyla ilgili tüm bilgileri aktaran Bakan Gül, İnciraltı seçimiyle ilgili Başbakan'ın onayını da aldıktan sonra açıklama yapmak için hiçbir engel kalmadı.

09.03.2007{nomultithumb}