Expo İnciraltı’na ilk davayı biz açarız

İzmir'de EXPO'nun nereye yapılacağı konusundaki hararetli tartışmalar yaşanıyor. Urla ile İnciraltı arasında kalan EXPO alanı için BIE Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscartales, "Bir yer için tek dava açarsa orada EXPO olmaz" demişti. Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği de EXPO için İnciraltı olursa, ilk davayı kendilerinin açacağını açıkladı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu, EXPO 2015 organizasyonu için İnciraltı'nın düşünülmesine tepki gösterdi.
TMMOB adına konuşan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı ve İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, EXPO 2015 için düşünülen alanda yoğun tarımsal faaliyetin yapıldığına dikkat çekerek, "İnciraltı İzmir Metropoliten Alanı için son derece önemli bir tarımsal ve yeşil alan olma özelliğini korumaktadır. Bu bölge kentimizin ciddi boyutlarda eksikliği olan açık ve yeşil alan ihtiyacının karşılanması anlamında da çok büyük bir öneme sahiptir. Kentimizin batı gelişme aksında bulunan ve doğal, kültürel ve ekonomik anlamda önemli değerler içeren İnciraltı, kentimizin en önemli açık ve yeşil alan olma özelliğine sahip bölgesi konumundadır. Bu özellikleri dolayısıyla geçmişte, bugün ve gelecekteki planlama kararlarının bu özellikleri ile ilişkisi ve sürekliliği önemlidir" diye konuştu.

İnciraltı'nın EXPO için çok kötü bir seçim olduğunu öne süren TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sındır, Urla ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kampüs alanının daha yerinde bir seçim olduğunu belirterek, "Bilindiği üzere ilgili kurum ve kuruluşların, meslek odalarının, üniversitelerin görüş ve önerileri alınarak İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilen Nazım İmar Planı'nda EXPO 2015 organizasyonu için yerleşim alanı olarak Urla ve İYTE Kampüs alanı belirlenmiştir. Bölgede kamulaştırma maliyetinin bulunmaması, daha hızlı yol almak ve ülke kaynaklarının daha akılcı kullanımı gibi özellikleri ile bu bölge EXPO 2015 için en uygun yer seçeneğidir" dedi.

BIE Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscartales geçen Aralık ayında Ankara'da Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü ziyareti sırasında "EXPO'nun yeri iyi seçilmeli. Açılacak tek dava İzmir'in şansını tamamen yok eder bunu sakın unutmayın"diyerek İzmir'i uyarmıştı. Bu gelişmelerden sonra İzmir'in EXPO rüyası pamuk ipliğine bağlı gözüküyor.

HaberEkspres 22.02.2007