EXPO, kent için büyük bir adım

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye ile İspanya arasındaki ticaret hacminin artırılması gerektiğini belirterek, İzmir'in İspanyol yatırımcılar için çok cazip bir merkez olduğunu söyledi.
İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Luis Filipe Fernandez De La Pena, Aziz Kocaoğlu'nu ziyaret etti.
İspanya Fahri Konsolosu Muharrem Kayhan'ın da bulunduğu ziyarette konuşan Kocaoğlu, İspanya ve Türkiye'nin "Medeniyetler İttifakı" buluşmasındaki gayretlerinin tüm dünyada yankı bulduğunu belirterek, Akdeniz'in doğu ve batısında bulunan iki ülkenin Akdeniz'deki ticaretinden ve etkileşiminden dolayı pekçok ortak yönü bulunduğunu ifade etti.
İki ülke arasındaki 7 milyar doları bulan ticaret hacminin daha da artırılması gerektiğini belirten Kocaoğlu, 2008 yılında Zaragoza'da yapılacak EXPO'da en büyük pavyonun Türkiye'ye ait olacağı bildirdi.
İzmir'in EXPO 2015'in resmi adayı olduğunu hatırlatan Kocaoğlu, büyükelçiden bu konuda destek beklediklerini vurguladı.
AB sürecinde İspanya'nın Türkiye'ye verdiği destek nedeniyle teşekkür eden Kocaoğlu, İzmir'in avantajlı birçok özelliği nedeniyle yatırıma çok elverişli bir kent olduğunu belirtti.
Konuk Büyükelçi De La Pena da İzmir'in EXPO 2015'e adaylığı konusunda kentteki büyük ilgiyi gördüklerini, bunun sevindirici olduğunu belirterek, İzmir'de herkesi bir araya getiren bu olayın kentin geleceği için çok büyük bir adım olduğunu söyledi. Türkiye ile İspanya arasındaki ilişkilerin iyi olduğunu kaydeden Büyükelçi De La Pena, iki ülke arasında tarihi yakınlık ve coğrafi benzerlik bulunduğunu söyledi. De La Pena, geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 7 milyar dolar olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından, Kocaoğlu, konuk büyükelçiye saat kulesi motifli plaket armağan etti.

 HaberEkspres – 10.04.2007{nomultithumb}