EXPO için yeni tema sağlık

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KOCAOĞLU KARAR ALDI

Ahmet Piriştina Kent Tarihi ve Arşivi Müzesi'nde işlenen ticaret teması, yerini kent ve sağlığa bırakacak. Sergide kentin antik çağdan günümüze şifa merkezi olduğu vurgulanacak

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır – 26.02.2007)

Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Ahmet Piriştina Kent Tarihi ve Arşivi Müzesi'nde işlenen ana tema İzmir'in EXPO 2015 adaylığı çerçevesinde değiştiriliyor. Müzede 2 yıldır devam eden 'Kent ve Ticaret' konulu okunur sergi, yerini EXPO 2015 adaylığı için belirlenen 'Kent ve Sağlık' temasına bırakacak. Sergide, obje sunumu ve canlandırmaya dayalı bir sunumla antik çağdan günümüze İzmir ve çevresinin sağlık merkezi olma özelliğine vurgu yapılacak. EXPO 2015 adaylığı öncesinde 98 Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) delegesinin kenti ziyaret edeceği Mayıs ayına yetiştirilecek serginin yeni temasını bizzat İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu belirledi.
Sergi hazırlıklarının sürdüğünü kaydeden Müze Müdürü Yard. Doç. Dr. Oktay Gökdemir, "EXPO adaylığı için 'Daha Sağlıklı Bir Dünya İçin Yeni Yollar ve Herkes İçin Sağlık' teması belirlenmişti. İzmir'in sağlıktaki ilklerini anlatacak sergimiz, EXPO delegasyonu ve İzmirlilerin büyük ilgisini çekecek" dedi.

İlk şırınga Agora'daydı
Sergide Allionai, Asklepion gibi şifa merkezlerinin maketleri olacak. Ayrıca İzmir ve çevresinin sağlık açısından ilkleri ortaya çıkarılacak.
Müze Müdürü Gökdemir, "Tarihte bilinen ilk şırınga, Agora kazılarında bulundu. Yine tarihin bilinen ilk diş çekimi ve tedavisi ile ilgili bulgulara Agora kazılarında ulaşıldı. Müzemizde Allionai'deki su perisi gibi tüm bu unsurları obje ve canlandırmaya dayalı bir sunumla sergileyeceğiz" dedi.

Eczacıbaşı geri dönüyor
Ege Eczacılık Tarihi Müzesi Koordinatörü Enver Olgunsoy, yıllar önce İzmir'den ayrılan Eczacıbaşı Grubu'nu farklı bir projeyle İzmir'e dönmeye ikna ettiklerini söyledi. Ege Eczacılık Tarihi Müzesi ile ilgili çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Olgunsoy, "Eczacıbaşı Grubu'nun temellerinin atıldığı Kemeraltı'ndaki Şifa Eczanesi'nin bire bir aynısını Kent Tarihi ve Arşivi Müzesi'nde sergileme konusunda grup yetkilileri ile görüştük. Bülent Eczacıbaşı teklifimizi kabul etti.