EXPO için mikserlerer gereksiz

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI, İTO BAŞKANI'NI İMA EDEREK AĞIR SÖZLER KULLANDI

Demirtaş'ın "Organizasyonun başında Büyükşehir'in yeri yok" sözlerine Kent Kurultayı'nda yanıt veren Kocaoğlu, "Peki yerel yönetimler olmayacaksa kendisi orada ne arıyor" dedi

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır 25.05.2007){nomultithumb}

İŞTE O İFADELER
* EXPO biraz kapanın elinde kaldı, davul tozu, minare gölgesi karıştı. Bunlar Bakan Gül'ü de etkiledi.
* Kendisinin orada ne aradığını sorgulamadan beyanlar vermesi EXPO sürecinde elimizi zayıflattı.
* Aracı, tefeci bu işe girmeseydi, mikserler bu işi karıştırmasaydı UNIVERSIADE oyunlarındaki gibi hükümetle en başarılı EXPO'lardan birini yapardık.
* Bu işte mikserlere gerek yoktur. Bu, İzmir'i paçasından çekenlerin işidir. İzmir'in dinamiklerinin bu işe dur demesi gerekir.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dün bir süredir çeşitli polemikler yaşadığı İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş'a isim vermeden çok ağır eleştirilerde bulundu. Dün İsmet İnönü Kültür ve Sanat Merkezi'nde başlayan İzmir Kent Kurultayı'nın açılışında konuşan Kocaoğlu, Demirtaş'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı "EXPO devlet projesidir. EXPO'nun başında Büyükşehir Belediyesi'nin bulunmasına gerek yoktur" açıklamasına atıfta bulunarak, "EXPO biraz kapanın elinde kaldı, davul tozu, minare gölgesi karıştı" dedi. "Vatandaşın biri çıkıyor ve 'EXPO organizasyonu hükümetin görevi. Yerel yönetimlerin yeri yok' diyor. Peki yerel yönetimler yoksa kendisi orada ne arıyor?" diyen Kocaoğlu şunları söyledi:
"Kendisinin orada ne aradığını sorgulamadan beyanlar vermesi EXPO sürecinde elimizi zayıflattı. Aracı, tefeci bu işe girmeseydi, mikserler bu işi karıştırmasaydı; UNIVERSIADE oyunlarındaki gibi hükümetle en başarılı EXPO'lardan birini yapardık. Bu işte mikserlere gerek yoktur. Bu, İzmir'i paçasından çekenlerin işidir. İzmir'in dinamiklerinin bu işe dur demesi gerekir."

'Bir vatandaş'
Kocaoğlu, geçtiğimiz haftalarda yaptığı bazı açıklamalarında Dışişleri Bakanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen EXPO sürecinden dışlandıklarını ifade ederek, EXPO'nun başında Büyükşehir Belediyesi'nin olması gerektiğini söylemişti. Bunun ardından geçtiğimiz günlerde Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen 'EXPO 2015 ve İzmir'in geleceği' konulu panele konuşmacı olarak katılan İTO Başkanı Demirtaş ise, EXPO'nun devlet projesi olduğunu belirterek, "Başında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın bulunmasına gerek yoktur. Bu doğru da değil. EXPO bir devlet projesi. EXPO'nun 98 delegesi bize hükümetlerinin ve dışişleri bakanlarının görüşleri doğrultusunda oy verecek" demişti.
Kocaoğlu ise son olarak, İnşaat Mühendisleri, Mimarlar, Peyzaj Mimarları ile Şehir Plancıları Odası tarafından düzenlenen "İzmir'i yeniden düşünmek ve düşlemek" konulu İzmir Kent Kurultayı'nda adeta patladı. Kurultayın "Büyüyen ve Dönüşen Kent İzmir" konulu açılış oturumunda bir konuşma yapan Kocaoğlu, isim vermeden "bir vatandaş" diyerek bahsettiği Demirtaş'ı bombardımana tuttu.
İzmir'in Ege bölgesinin lider kenti olma özelliğini son zamanlarda yavaş yavaş kaybetmeye başladığını belirten Kocaoğlu, kentin büyümesinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğine dikkat çekti. İzmir'in kanaat önderlerinin daha uyumlu çalışması gerektiğini ifade eden Kocaoğlu, şehrin önündeki en büyük projelerden birinin EXPO olduğunu, hükümetle yerel yönetimin uyumlu çalışması halinde EXPO'nun kente kazandırılabileceğini belirtti.
"Biz UNIVERSIADE oyunlarında hükümet ile uyumlu çalışarak bu güne kadar dünyanın çeşitli kentlerinde gerçekleştirilen 23 UNIVERSIADE arasında en başarılı oyunları düzenledik" diyen Kocaoğlu, "Hükümet ile yerel yönetim çok güzel, uyum içinde çalıştı. EXPO ise, biraz kapanın elinde kaldı, davul tozu, minare gölgesi karıştı. Bu davul tozu, minare gölgesi Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü de etkiledi" dedi.

Kaos içinde gidiyor
"Bu işi bilmeyen, anlamayan insanlar, sadece konuşanlar, işi EXPO yapmak olmayanlar, konunun içini soru işareti ile dolduranlar bu işe müdahil olmaya başladılar" diyen Kocaoğlu şöyle devam etti: "Bu iş yer seçimi ile, çeşitli çıkması gereken yasalarla bir kaos içinde gidiyor. Belediye olarak hazırlık için harcanacak paranın 5'te birini vermeyi taahhüt ettik, ancak hukukçular bu yasa ile mevzuatla bu parayı ödeyemezsiniz diyor. Bakanlar Kurulu kararı ile oluşturulan kurula bu parayı gönderemiyorum. Bir vatandaş 'Bu hükümetin görevi yerel yönetimlerin yeri yok' demesi, kendisinin orada ne aradığını sorgulamadan beyanlar vermesi EXPO'da elimizi zayıflattı."
"Aracı, tefeci bu işe girmeseydi mikserler ortaya girmeseydi UNIVERSIADE oyunları gibi hükümetle en başarılı EXPO'lardan birini yapardık" diyen Kocaoğlu, "Bu işte mikserlere gerek yoktur. Bu İzmir'i paçasından çekenlerin işidir, İzmir'in dinamiklerinin dur demesi gerekir" dedi. İzmir'de çok seslilik olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, şöyle konuştu:
"Çok seslilik iyi bir şey ama İzmir'deki çok sesliliğin akordu bozuk. Kentin kanaat önderleri, dinamik unsurları arasında bir bağ, güç birliği yoktur."
Başkan Kocaoğlu, İzmir'in yavaş yavaş kabuğunu kırmaya başladığını, son 1.5 yıl içerisinde 10 yeni otelin yapıldığını dile getirerek, körfez ile İzmirliler'in barıştığını ve İzmirlinin daha çok kente sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.

Asayiş sağlandı
İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın yerine oturuma katılan Vali Yardımcısı Halis Peker ise terör olaylarında basının da payı olduğunu öne sürdü. Peker, günümüzde büyük kentlerde iki büyük güvenlik sorunu bulunduğunu hatırlatarak, "Birisi büyük çaplı olan terör hareketi diğeri ise günlük yaşantımızda karşılaştığımız, gasp, kapkaç. Özellikle son iki yılda İzmir'in asayişi ve güvenliği beklenenin çok çok üstünde" diye konuştu. İzmir Kent Kurultayı bugün sona erecek.