EXPO için kulis yapıyorlar

LOSCARTALES'İN UYARISI ÜZERİNE İZMİR'DEKİ KONSOLOSLAR DA DEVREYE GİRDİ

22 Mart'ta Romanya Büyükelçisi Grigorie'den, Nisan ortasında ise İngiltere Büyükelçisi Baird'den destek isteyecekler

NİHAT DELİBAŞI (HABER MERKEZİ)

Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Sekreteri Vicente Loscartales'in "Yerinizi belirlemediniz, dosyanızı oluşturmadınız, EXPO hazırlıklarında Milano'nun gerisinde kalıyorsunuz" uyarısı her kesimde yankısını buldu.

Her ay buluşuyoruz
İzmir Büyükşehir Belediyesi yerle ilgili çalışmaları hızla tamamlarken, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de yerin İnciraltı olarak belirleneceğini ilan etti. Tema ve alt tema ile ilgili hazırlıklar da son hızla devam ederken, İzmir'de faaliyet gösteren konsoloslar da, EXPO kulisi için devreye girdi.
47 konsolos ve fahri konsolos, bu ayın 22'sinde ağırlayacakları Romanya Büyükelçisi Constantin Mihail Grigorie ile İzmir'in EXPO adaylık süreci ve çalışmalarını görüşecek. İzmirli konsoloslar Nisan ayı ortak toplantısında ağırlayacakları İngiltere Büyükelçisi Nick Baird' den de bu konuda destek isteyecek. İzmir Hindistan Başkonsolosu Turgut Koyuncuoğlu, "İzmir'de 47 konsolos ve fahri konsolos her ay bir öğle yemeğinde biraraya geliyoruz. Bu yemeklerin bir süredir gündemi EXPO olmuştu. Yönlendirme Kurulu'nun oluşturulması, ardından Şubat ve Mart aylarında yapılan toplantılar sonunda EXPO çalışmaları hız kazandı. Biz de kentimizde faaliyet gösteren konsolos ve fahri konsoloslar olarak bu sürece katkı koymak için bir çalışma başlattık" dedi.

Davet edeceğiz
Bu çalışma kapsamında BIE üyesi ülkelerin büyükelçilerini konsolosluk erkanı olarak düzenledikleri toplantılara davet etme kararı aldıklarını belirten Koyuncuoğlu, "Bu toplantılara davet edeceğimiz büyükelçilere İzmir'in EXPO adaylık süreci konusunda bilgi verip, desteklerini isteyeceğiz. İzmir'de konsolosların da ilk gündem maddesi EXPO. İlk toplantımız 22 Mart'ta Tepekule İş Merkezi'nde Romanya Büyükelçisi Constantin Mihail Grigorie'nin katılımı ile gerçekleşecek" dedi. Koyuncuoğlu Nisan ayında ise İngiltere Büyükelçisi Nick Baird'i ağırlayacaklarını, mayıs ve Haziran aylarındaki konuklar içinse görüşmelere devam ettiklerini söyledi.

Taşkın Güney Afrika'da
Öte yandan Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanlığının yanı sıra 10 yılı aşkın bir zamandır Güney Afrika Fahri Başkonsolosluğu görevini yürüten Tamer Taşkın, 1 hafta sürecek Güney Afrika ziyaretine devam ediyor.
Bu ziyaret kapsamında İzmir'in EXPO adaylığı hakkında yerel otoriteye bilgi veren Taşkın, "Kentimizde faaliyet gösteren konsolos ve fayri konsoloslar olmak üzere İzmir'in 2015 EXPO adaylığına her türlü katkıyı koymamız lazım. Bu kapsamda temsil ettiğimiz ülkelerin ulaşabildiğimiz dış işleri yetkililerine İzmir'in adaylığını anlatmalı ve desteklerini istemeliyiz. Güney Afrika fahri başkonsolosu olarak bu ülkeye yaptığım ziyarette görüştüğüm kişi ve kurum temsilcileriyle bu yönde temaslarım olacak" diye konuştu.

Yeni Asır 19.03.2007{nomultithumb}