EXPO için kenetlendik

AZİZ KOCAOĞLU VE EKREM DEMİRTAŞ, BORNOVA ZİRVESİ'NDE BİR ARAYA GELDİ.

"Büyüyen Bornova Ekonomisi" konulu toplantıya katılan İTO Başkanı, "Bu rüya proje ile dünya kenti oluruz" dedi.

NİHAT DELİBAŞI (HABER MERKEZİ)

Haber İzmir Ajansı tarafından organize edilen "Büyüyen Bornova Ekonomisi" konulu toplantıya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, EXPO konusundaki son gelişmeleri değerlendirdi. İzmir'in, EXPO için kenetlendiğini belirten Demirtaş, bu projeyi "Rüya proje" olarak nitelendirdi ve şunları söyledi:
Toplantıda, Bornova'nın sorunları ve geleceği de tartışıldı. EXPO adaylık sürecinin de değerlendirildiği etkinlikte konuşan Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'in tarih, turizm, ticaret, sanayi ve eğitim başlıklarında toplanan kimliğine en fazla uyan ilçenin Bornova olduğunu söyledi. Demirtaş, Belkahve'deki görüntünün İzmir'e yakışmadığını ifade ederek, "Belkahve'yi, Kurtuluş Savaşı'na yakışan bir noktaya getirmeliyiz. Kente o noktadan girildiğinde ortaya çıkan toz bulutu görüntü kente yakışmıyor. Bu konuda Aziz Kocaoğlu'nun çalışma yapacağını biliyoruz" dedi. Demirtaş, ilçede 100 binin üzerinde üniversite öğrencisi olduğunu kaydetti, "İlçe genelinde kablosuz erişim sağlanabilen, bu altyapısıyla gençlerin her yerden internete bağlandığı Bornova, bilgi kenti olsun" diye konuştu.

Yakından ilgiliyiz
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent genelinde sürdürdükleri yatırımlar hakkında bilgi verirken, Bornova'nın alt ve üstyapı sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini söyledi. Hamdi Dalan kavşağının yüzde 60'ının tamamlandığını ve 6-7 milyon YTL'lik bir iş kaldığını belirterek, bu kavşağın 6 ayda tamamlanarak hizmete açılacağını kaydetti. Homeros Vadisi Projesi'yle ilgili çalışmalara devam ettiklerini, iki yeni mezar yeri oluşturduklarını anlatan Kocaoğlu, Bornova-Çamlıkule yolunun bağlantısının da tamamlandığını bildirdi.
Kocaoğlu, Mart ayı içinde sonuçlanacak ihaleyle, Haziran ayında Bornova Meydan ve Ege Üniversitesi arasında metro inşaatına başlayacaklarını belirtti. Kocaoğlu ayrıca, 153 dönümlük Aşık Veysel Meydanı probleminin hallolduğunu ve bu alan içinde Buca'da kapatılan buz pateni sahasının, buz hokeyi de oynamaya müsait olimpik standartlara uygun inşa edilec eğini açıkladı.

Milano'dan güçlüyüz
Başkan Kocaoğlu, EXPO ile ilgili düşüncelerini şöyle özetledi:
"EXPO hayalimiz var. Bütün İzmir, buna kenetlendi. Emin olun, rakibimiz Milano'dan daha güçlüyüz. Birçok avantajlarımız var. Biz 2050'nin İzmir'ini, 2015'te hayata geçirmek istiyoüruz. 2040'larda göreceğimiz İzmir'i, EXPO ile 2015'te göreceğiz."
İzmir'in önündeki en büyük projenin, Aliağa-Menderes hızlı tren projesi olduğunu söyleyen Kocaoğlu, "Bu projeyi hayata geçirmek için 8 ay boyunca TCDD'nin kapısında bekledim. Başladık, hızla gidiyoruz. İzmir gibi bir kentte şantiyelerde sorunlar çıkıyor. Bu sorunları aşma yolunda adımlar atarken, zaman kaybının önüne geçmek için 3 vardiya çalışıyoruz. Havalimanından metroya binip, Aliağa'ya ulaştığım gün, hayatımın en mutlu günü olacak" diye konuştu.

 

Herkese örnek olmalı
Bornova Belediye Başkanı Dr. Sırrı Aydoğan, Bornova'nın, İzmir'in 3. büyük ilçesi olduğunu belirterek, "Kentimiz, yerli ve yabancı yatırımcıların yıldızı olmaya aday. Bu fırsat değerlendirilmeli" dedi. İzmir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam ise Bornova'nın özel gündemli böyle bir toplantı düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında, "İzmir'i yöneten ilçe konumundaki Bornova, sorunları çözmede birlik ve beraberlik ruhunu yansıtıyor. Bu ruh, herkese örnek olmalıdır" yorumunu getirdi. İTO Meclis Başkanı Necip Kalkan da Kalkınma Ajansı, EXPO, Marka Şehir kavramlarının kent gündemine girdiğini belirterek, "Bunlar, İzmirlinin önüne çıkan yeni fırsatlardır. Değerlendirmemiz lazım" diye konuştu.

Kimler katıldı?
Anemon Ege Sağlık Oteli'nde düzenlenen toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Bornova Belediye Başkanı Dr. Sırrı Aydoğan, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Necip Kalkan, Bornova Kaymakamı Mustafa Dündar, Kemalpaşa Belediye Başkanı Yakup Karaca, eski milletvekilleri İlhan Kaya, Yusuf Kırkpınar, esnaf ve ticaret odası temsilcileri katıldı.

Yeni Asır – 24.02.2007