EXPO için ideal yer Buca veya Sasalı’dır

İZMİR DHA
11.03.2007{nomultithumb}

Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura, EXPO 2015’in İzmir’e alınması halinde bu organizasyon için kaynak sıkıntısının olmayacağını savundu.
İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği ''Siyasi Etik'' konulu etkinliğe katılan Özfatura, işadamlarının sorularını yanıtladı.
EXPO 2015’in İzmir’de yapılıp yapılamayacağı yönündeki bir soruya Özfatura, kentin yılların verdiği fuar organizasyonu tecrübesiyle bu etkinliği rahatlıkla gerçekleştirebileceğini belirtti.
EXPO’nun düzenlendiği Lizbon’u gördüğünü, bu organizasyonun İzmir’de rahatlıkla yapılabileceğini kaydeden Özfatura, ''Ama hızlı hareket etmek ve oyunu kuralına göre oynamak lazım'' dedi.

İnciraltı hukuka takılır
Özfatura, kamuoyunda tartışılan EXPO’nun yeriyle ilgili olarak şunları söyledi: ''EXPO’yu halletmemiz mümkün ama hemen yerini seçmek lazım. İnciraltı fiziki olarak olabilir ama hukuki olarak olmaz. Çünkü oradaki arsa sahipleri yıllardır bekliyor. Mutlaka birileri dava açacaktır. Bana göre, Buca’da olabilir, Sasalı’da olabilir. Birçok Hazine arazisinin üzerinde olabilir. Buna bir an evvel karar vermek lazım. Altyapı rahatlıkla yetişir. Bana göre çok anlamsız bir UNIVERSIADE organizasyonu için bile o kadar çok kaynak harcandığına göre EXPO için çok ciddi biçimde kaynak bulunur.''