EXPO için dünya turu

Milano ile girdiği yarışa sıkı hazırlanan İzmirliler, İran'dan Antil Adalarına kadar toplam 97 ülkeyi gruplar halinde dolaşarak oy isteyecek

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır – 12.01.2006)

EXPO 2015 hedefine kilitlenen İzmirliler, İtalya'nın Milano kenti ile girdiği yarışta dünyayı bir uçtan bir uca dolaşacak. İzmirliler, İran'dan Antil Adalarına toplam 97 ülkeden EXPO için oy isteyecek.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO için Büyükşehir Belediyesi'nin meclis üyeleri, İzmir milletvekilleri, sanatçılar, öğretim üyeleri ve işadamlarının etkin lobisinden yararlanacaklarını söyledi. Kocaoğlu, "97 BIE ülkesini gruplar halinde ziyaret etmek lazım. EXPO'yu istiyorsak bunu yapacağız. Biz burada oturalım, EXPO gelsin bizi bulsun anlaşıyı ile hareket edemeyiz" dedi.
Bu arada Dışişleri Bakanlığı 97 ülkenin büyükelçiliklerine ve Türkiye temsilciliklerine yazı göndererek, EXPO için tanıtım faaliyetlerine başlanmasını istedi.

Neler yapıldı?
EXPO 2015'e adaylık sürecinde İtalya'nın Milano kenti ile yarışan İzmir, BIE Genel Kurul delegeleri üzerindeki lobi çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu kapsamda yılbaşında BIE Genel Kurul üyelerine Türk kahvesi, yılbaşı tebriği gönderildi. Kısa sürede ikinci adımı atan İzmirliler, 240 kişilik bir heyetle 15-23 Ocak tarihleri arasında Tayland Uluslararası Bahçecilik Fuarı'na gidecek. Geziye il genel meclisi üyelerinin yanı sıra milletvekilleri, üniversite öğretim üyeleri, iş dünyası temsilcileri ve basın mensupları katılacak.
İzmir'in, Milano'ya karşı şansının çok daha yüksek olduğunu kaydeden Kocaoğlu, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) delegelerinin Şubat 2008'e kadar yapılacak oylamaya kadar bire bir teması esas aldıklarını vurguladı.
Kocaoğlu, dünya genelinde 45 kardeş şehir belediye başkanına mektup yazarak destek istediklerini ifade etti. Kocaoğlu, "EXPO hedefine ulaşmak çerçevesinde, kentin bütün dinamikleriyle birlikte dünyayı dolaşarak adaylığımızı duyurmamız lazım. Bunu meclis üyelerimiz, milletvekillerimiz, o bölgeyi bilenler, sanatçılarımız, öğretim üyelerimiz, işadamlarımız ve gazetecilerimizle birlikte yapacağız" diye konuştu.
Bir plan çerçevesinde 97 BIE üyesi ülkenin dolaşılması gerektiğine inandıklarını kaydeden Kocaoğlu, "Gruplar halinde bu ziyaretlerin mutlaka yapılması lazım. Eğer EXPO'yu istiyorsak bunları yapacağız. Biz burada oturalım, EXPO gelsin bizi bulsun, gibi bir anlayışla hareket edemeyiz" dedi.

Büyükelçiler devrede
Öte yandan Dışişleri Bakanlığı da BIE üyesi ülkelerdeki büyükelçiliklere yazı göndererek, İzmir'in 2015 EXPO adaylığı konusunda bilgilendirerek lobi çalışmalarını başlatmasını istedi. Büyükelçiliği bulunmayan üye ülkelerde ise o ülkeye en yakın akredite büyükelçiler yetkilendirildi. Dışişleri Bakanlığı ayrıca su temasının işleneceği 2008 Zaragoza EXPO'sunda 1200 metrekarelik alanla en büyük sergi alanını Türkiye'nin almasını sağladı. Türkiye Zaragoza EXPO'sunda Meksika, Kanada, Çin ve ABD'nin sergi alanın hemen yanında EXPO'nun en gözde bölümünde katılacak.

98 ülkenin 69'u Hristiyan
EXPO üyesi 98 ülke arasında 69'u Hıristiyan, 1'i Musevi, 20'si Müslüman, 8'i Budizm ve diğer dinlere sahip ülkeler bulunuyor. EXPO 2015'te Milano ile yarışan Türkiye, Andorra, Şeysel, Barbuda, Belize gibi küçük ada ülkelerinin yanı sıra Güney Kore, Japonya , Çin gibi Uzakdoğu, Güney Afrika Cumhuriyeti, Madagaskar gibi Afrki kıtası ülkeleri de bulunuyor. Amerika kıtasında ayrıca Arjantin, Brezilya oy istenecek ülkeler arasında.

Ülkelerin kıtalara göre dağılımı
Afrika Kıtası ülkeleri: 14
Asya Kıtası ülkeleri: 22
Avrupa Kıtası ülkeleri: 33
Kuzey Amerika Kıtası ülkeleri: 1
Güney Amerika Kıtası ülkeleri: 25
Okyanusya ülkeleri: 3