EXPO için 6 adım

ANKARA'DA YAPILAN TOPLANTIDA ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI
EXPO için 6 adım

Yönlendirme Kurulu, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün başkanlığında bir
araya geldi. 10 milyon euro bütçe ayrıldı ve tanıtım atağına geçildi

RİFAT BAŞARAN /NİHAT DELİBAŞI/NİHAL AŞKIN

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül başkanlığında Ankara'da yapılan "EXPO Yönlendirme Kurulu" toplantısında İzmir adına 6 önemli sonuç çıktı. Toplantıda EXPO'nun hangi ülkede yapılacağına karar verileceği Mart 2008'deki genel kurula kadar 10 milyon euroluk bir bütçe ayrıldı. Bakan Gül'ün EXPO adayını belirleyecek olan 98 ülkeye mektuplar gönderilmeye başladığını da açıkladığı toplantıda ayrıca dış gezilerle İzmir adına lobi faaliyetleri yapılması, tüm Ege milletvekillerinin de tanıtım yapması, kavgaya son verilip İzmir'in tek ses olması ve EXPO'nun yapılacağı İnciraltı'ndaki kamulaştırma sorununa da kesin çözüm bulunması kararlaştırıldı.
Milano ve İzmir'in EXPO adayı olduğunu, Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BİE) mart ayında yapacağı genel kurul toplantısında EXPO'nun hangi ülkede yapılacağına karar verileceğini hatırlatan Bakan Gül, İzmir'in EXPO'yu alması halinde büyük yatırımların ve ciddi hazırlıkların gerektiğini söyledi. İşte 6 önemli adım:

1) Para tamam
Mart 2008'de yapılacak genel kurula kadar İzmir'in EXPO adaylığı için gereken bütçe oluşturuldu. Bu sürece kadar belirlenen 10 milyon euroluk bütçenin 6 milyon euroluk bölümü İzmir'deki kurum ve kuruluşlardan, 4 milyon eurosu ise Tanıtım Fonu'ndan karşılanacak. Bakan Gül, belirlenen bütçeye, İzmir'deki resmi kurumlar ile oda ve sivil toplum örgütlerinin ne kadar katkısı olacağının bir hafta içinde belirlenmesini istedi.

2) 98 ülkeye mektup
Bakan Gül, İzmir'in, rakibi Milano'ya göre avantajlı konumda olduğunu belirtti. İzmir'in avantajlarını ortaya koymak için hükümet bazında çalışmalar başladığına da işaret eden Bakan Gül, şimdiden bazı ülkelerle ikili anlaşmalar bile yapıldığını söyledi. EXPO'nun nerede olacağına karar verecek olan BİE'ye üye 98 ülkeye mektup yazarak İzmir'in avantajlarını anlattıklarını da dile getiren Bakan Gül, hukuki ve maddi olarak Bakanlar Kurulu'nun İzmir'in arkasında olduğunu söyledi.

3) Dış geziler, lobi
İzmir'in yerel yöneticileri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının sürece katkıları olduğunu belirten Gül, EXPO 2015'i kazanmak için dış gezilerle lobicilik faaliyetlerinin yapılmasının büyük önem taşıdığını vurguladı. Kendisinin ve Başbakan Erdoğan'ın da lobicilik faaliyetlerini yürüttüğünü söyleyen Bakan Gül, "Yapılan çalışmaların çok büyük faydası olacağına inanıyoruz" dedi.

4) Vekillerin tanıtımı
Sadece İzmir'deki milletvekillerin değil Ege'deki milletvekillerinin de tanıtım yapacağını belirten Bakan Gül, "Bu konuda emeği geçen çok fazla arkadaşımız var. Başta İzmir'in yerel yöneticileri milletvekillerimiz, bakanlıktaki arkadaşlarımız. Bu işe katılan arkadaşlarımızın sayısı giderek artacak. İzmir'in etrafındaki şehirlerin, milletvekillerinin, parlamenterler asamblelerindeki milletvekillerinin, bütün bunların katkısı olacaktır. Hükümet de bu işi almak için hızla çalışmalara başladı" diye konuştu.

5) Kavgaya son
Devlet projesi olan EXPO 2015 konusunda tartışmalara ve kavgaya da son verilmesini isteyen Bakan Gül şunları söyledi: "Ancak İzmir tek ses olmalıdır. Ufak tefek meseleleri büyütmemek gerekmektedir. Herkesin valimizin, büyükşehir başkanımızın, oda başkanlarının bu işin arkasında durması gerekir. Bu çok büyük bir olaydır. Yerel imkanlarla yerel desteklerle yapılacak bir şey değildir. Sadece İzmir'in meselesi de değildir. İzmir'in çok ötesinde büyük bir olaydır."

6) İnciraltı kesin
Yer seçimi konusunda bütün herkesin Büyükşehir Belediyesi'ne destek vermesi gerektiğini, İnciraltı ile ilgili kamulaştırma sorununa kesin çözüm bulunacağını vurgulayan Bakan Gül, arazi sahiplerinin hakkını son kuruşuna kadar alacağını belirtti. İşte sözleri: "Özellikle yer seçiminde Başkanı Aziz Kocaoğlu ile beraber çalıştık. Sonuçta yer olarak İnciraltı kararlaştırıldı. Orada arazisi olan vatandaşlarımız var. Onların hak ve hukuku en iyi şekilde korunacaktır. Bunların hukuki alt yapısı da Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü'nde üzerine çalışılmaya devam edilmektedir. Hiçkimsenin hak ve çıkarı zedelenmeyecektir. Bununla ilgili tedbirler, özellikle İnciraltı'nın nasıl düzenleneceğiyle ilgili tedbirler, Büyükşehir Belediye Başkanımızın da tavsiyeleri, çalışmaları, tarım, turizm ve çevre bakanlıklarının da işin içine girmesiyle en iyi şekilde düzenlenecektir."

İşte EXPO bütçesi
Yönlendirme Kurulu'nda 2015 EXPO tanıtım, lobi ve proje çalışmaları için 12 milyon euroluk bütçe gerektiği ifade edildi. Ardından toplanan Yürütme Kurulu bütçeyi 10 milyon euro olarak ilan etti. Bütçenin 6 milyon dolarlık bölümünü İzmirliler karşılayacak. Bütçeye katkıda bulunacaklar şöyle sıralandı:
Tanıtma Fonu: 4 milyon euro
Büyükşehir Belediyesi: 2 milyon euro
İl Genel Meclisi: 1.5 milyon euro
TOBB: 1 milyon euro
Türkiye İhracatçılar Meclisi
(Ege İhracatçı Birliği kanalı ile): 500 bin euro
İzmir Ticaret Odası: 500 bin euro
Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Esnaf Odaları Birliği, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, İZFAŞ: 500 bin euro

Rektörlere 'Siz gelmeyin' dendi
EXPO Yönlendirme Kurulu toplantısına, üniversite rektörlerinin önce davet edilip ardından gelmemelerinin istenmesi tepkilere neden oldu. CHP İl Başkanı Selçuk Ayhan, Milano'nun bilim kuruluşla hazırlanırken İzmir'in rektörleri davet etmemeseniin yanlış olduğunu vurguladı. İzmir'deki rektörlerden farklı açıklamalar geldi.

Selçuk Ayhan (CHP İzmir İl Başkanı)
Rektörlerin önce davet edilip sonra gelmelerine mani olunması AKP'nin çağdışı siyasi anlayışının ve bilimsellikten ne kadar olduğunun göstergesidir. rakibimiz Milano aralarında Nobel ödüllü araştırmacılardan yararlanırken İzmir'de üniversitelerin bu işin içinde olmaması üzücü. Hükümet, EXPO'yu AKP siyasetinin bir parçası haline getirmeye çalışıyor.

Prof. Dr. Ülkü Bayındır (Ege Üniversitesi Rektörü):
Biz önce davet edildik sonradan da gelmemizin şart olmadığı konusunda nazik bir konuşma yapıldı. Dolayısıyla biz de gitmedik. Mutlaka her üniverseteden rektör ve temsilcisi katılacaktı. Çağrılmadığımız için sitemli falan değilim. Biz geç başlar sonra toparlarız. Yeter ki sonrasında enerjik olunsun.

Prof. Dr. Zafer İlken (İzmir Yüksek Teknoloji Ens.)
Bizden önce bir isim istediler sonra toplantıya üniversite temsilcilerinin katılmayacağı bildirdiler. Bize üniversite temsilcilerinin kuruldan çıkarıldığı, Danışma Kurulu adıyla önümüzdeki günlerde yeni bir kurul oluşturacağı söylendi.

Prof. Dr. Atilla Sezgin (İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü):
Rektörlerin ve diğer bazı kişilerin toplantıya katılmasını içeren Bakanlar Kurulu kararı henüz çıkmamış. Bize katılımlarımızın bu nedenle iptal edildiği söylendi. Karar çıktıktan sonra toplanıtya katılım sağlanabilecekmiş.

Prof. Dr. Emin Alıcı (Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü)
Ne davetten ne iptalinden hiç haberim yok. Sekreterime de sordum ona da herhangibir davet ulaşmamış.

Prof. Dr. Mesut Ayan (Yaşar Üniversitesi Rektörü):
Bize telefonda 'Vaktinizi almayalım sizin seviyenizde bir çalışmaya gelinmedi" dendi. Herhangibir büyütülecek birşey yok. Biz yönlerdime komitesiyiz. Esas görevli olan yürütme kuruludur. Yürütme kurulu bir çalışma yapacak ki, bize bilgi versin ve biz de gereken yönlendirmeyi yapalım. Zaten programımın yoğunluğundan katılamayacaktım.

Yeni Asır – 21.04.2007