EXPO, devlet projesidir

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Bazıları EXPO 2015 projesinin başında Büyükşehir Belediye Başkanı olması gerekir diyor, bence gerekmez. Bu bir devlet projesidir" dedi.
Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksek Okulu Cumhuriyet Konferans Salonu'nda düzenlenen "EXPO 2015 ve İzmir" konulu seminere İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş konuşmacı olarak katıldı.

Üniversite öğrencilerine ve öğretim üyelerine EXPO projesi ile ilgili bilgi veren Demirtaş, "Bazıları bu işin başında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanının olması gerektiğini söylüyor. İlla gerekmez, bence doğru da değil. Bu bir devlet projesidir. 2008 yılının Şubat ayına kadar 98 delege, kendi ülkelerinin dışişleri bakanlarına, hükümetlerine sorarak oy verecekler. Devletin bu projeye sahip çıkması gerekir. Biz de onları teşvik etmeliyiz. Bu işin içinde olması gereken Başbakan, bakanlar, büyükelçiler ve 98 delegenin oyunu alabilecek kişiler" diye konuştu.
Demirtaş, yabancı delegelerin EXPO organizasyonunun düzenleneceği kenti belirlerken hükümet desteği, organizasyon yeri ve tema seçimini dikkate aldığını kaydetti.
İzmir'in aday olduğu EXPO 2015 organizasyonun yer seçiminde yaşanan tartışmaları nedeniyle zaman kaybedildiğini ifade eden Demirtaş, şunları kaydetti: "Yer seçimi konusunda İnciraltı'nın yanlış tespit olduğu söylendi. Ancak EXPO'lar şehirlerin kalbinde yapılır. Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün olduğu alan yapılabilir dediler. Ancak orada boş yer bulamadık. Üstelik deprem kuşağı. İnciraltı'nda olması mecburiyetti. Olmasaydı biz bu organizasyonu alamazdık."
İnciraltı'nın organizasyon alanı olarak tespit edilmesi ile bazı kişilerin rant elde etmesinin gündeme geldiğini belirten Demirtaş, mülkiyet hakkının kutsal olduğunu kaydetti.
Demirtaş, 70 milyon kişinin ziyaret etmesini beklediği EXPO'yu İzmir'de deniz görmeyen bir yerde yapmanın mümkün olmadığını da söyledi.
İTO'nun EXPO 2015 ve İzmir için birçok proje ürettiğini belirten Demirtaş, "Bazıları bu projelere (yalap şap) üretilmiş proje diyor. İzmir'de neredeyse projeden korkanlar var. Ama biz proje üretmeye devam edeceğiz. Biz ortaya atıyoruz. Birileri sahip çıkıp yapabilir" dedi.
Ekrem Demirtaş, İzmir'de öncelikli ele alınması gereken konuların havzaların kirliliği, sulama ve ulaşım sorunları, yabancı yatırımcıların kente çekilmesi olduğunu ifade etti.

Haber Ekspres – 09.05.2007{nomultithumb}