EXPO denizde yapılsın

Öneriyi yapan işadamı Serhan Kaptan Yaşar, hazırladığı proje taslaklarını noterde adına tescil ettirdi
İzmirli işadamı Serhan Kaptan Yaşar, EXPO 2015’in İzmir Körfezinde kurulacak yüzer bir platformda yapılmasını önerdi. Yaşar, ’’Bu proje EXPO 2015’in alınmasını garanti eder’’ dedi. Yaşar, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Loscarteles’in, ’’EXPO, şehrin kalbinde yapılmalı’’ şeklindeki açıklamasından yola çıkarak, kafasında ’’yüzer platform’’ fikrinin oluştuğunu ifade etti.
İzmir Körfezi’ne 1,5 milyon metre kare büyüklüğünde, rüzgar ve dalga tribünleriyle kendi enerjisini üretebilen bir platformun 500 bin – 1 milyon YTL maliyetle kurulabileceğini öne süren Yaşar, hazırladığı proje taslaklarını noterde ismine tescil ettirdiğini kaydetti. Urla ve İnciraltı gibi yerlerin daha büyük ve riskli bir maliyet ortaya çıkaracağını savunan Yaşar, ’’Ayrıca Loscarteles’in, bir tek dava açılırsa EXPO’yu alamazsınız şeklinde bir uyarısı da olmuştu’’ dedi.
Bu projenin gerçekleşmesi halinde İzmir’e, Eyfel Kulesi gibi, EXPO’dan sonra da onlarca yıl simge olabilecek bir yapının kazandırılabileğini kaydeden Yaşar, sözlerini şöyle sürdürdü:
’’Yap işlet devret modeliyle de devletten tek kuruş harcanmadan yapılabilir. Birilerinin siyasi ya da maddi rant kaygısı veya bu ihtimallerin engellenmeye çalışılması yüzünden EXPO şansının baltalanması önlenmiş olur, bu tip söylem ve töhmet altında bırakma çabalarının da önü kesilir. Tasarladığımız yüzer platformun, hem fiziki şartlar bakımından hem de ekonomik bakımdan daha iyi, ayrıca EXPO 2015’in alınmasını da garanti edecek bir proje olduğunu düşünüyorum.’’
Yenigün – 06.02.2007