EXPO bizim neyimize

Şehrazat MERCAN

EXPO bizim neyimize

EXPO'ya ( x harfini kullanmaya elim gitmiyor bir türlü ama neyse, kimsenin ne'şesini bozmayalım) aday kentimizin, bir sağlık başkenti olduğu öne çıkarılacakmış! Hatta bu nedenle, İzmir'de ne kadar hamam varsa bir bir saymışlar bir yazıda. Bana kalsa yanmıştınız! Çünkü Karataş ve Karantina Hamamı'ndan başka hamam olduğunu bilmezdim, kentimizde.

Homeros, Asklepion ve Asklepios tapınakları, Hipokrat, Galenus, Allianoi, Agamamnon Kaplıcaları ile Diana Hamamları. Keza, Karşıyaka'da, Konak, Beyler Sokağı ve İkiçeşmelik'te, Basmane de 20-25 hamam bulunduğu yazılı, bir haberde. İsimleri de tek tek sıralanmış. Ancak bu hamamların en az 15 tanesi yıkılmış. Yerine devasa, görgüsüzlük abidesi iş hanları yapılmış. İşte, önümüzdeki günlerde, bu hamamların fotoğraflarının gösterildiği bir sergi de açılacakmış, Ahmet Priştina Kent Müzemiz'de.

Bu hamamların büyük bir kısmını, Evliya Çelebi, eserinde anlatsa ne yazar!!! Tarih içinde yurdumuza gelen hemen tüm gezginlerin en çok dikkatini çeken şeylerden biri olan ve temizliğe büyük önem veren ecdadımızın, sağlık için son derece önemli hamam kültürünü , sayfalarca yazsanız, fotoğraflasanız, neye yarar?
Güzelim Allionai'yi, 1800 yıllık kaplıca kentini, üstelik de yakın zamana kadar kaplıca olarak kullanılan bölümleri, hala kullanır durumda olduğu halde, alt tarafı 20-25 yıl kullanılabilecek bir sulama barajı için, sular altında bırakacak olduktan sonra, neye yarar, Allonai'nin su perisi heykeli(Nymphe), fotoğraflarda kalmış hamamlarımız…?

Allionai'nin da fotoğraflarını mı göstereceksiniz, EXPO'ya gelen ziyaretçilere.
Efemçukuru'nda altın elde edilirken kullanılan, siyanür liçi havuzlarını mı göstereceksiniz, Expo için gelenlere..?
2015 yılında musluklarımızdan akacak su bulunur mu? Bulunsa da suyu sakın içmeyin ! siyanürlüdür, zehirler! diye, uyarı yazıları mı koyacaksınız?

Haber Ekspres / 21.02.2008