EXPO bir dönüşüm projesidir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO'nun bir bölgenin, bir kentin dönüşüm projesi olduğunu bildirdi.
Dokuz Eylül Üniversitesi Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEÜBİMER) tarafından düzenlenen 5. Turizm Sempozyumu Sabancı Kültür Merkezi'nde yapıldı.
"EXPO 2015 İçin Bir Işık, Sağlık Turizmi" konulu panele konuşmacı olarak katılan Kocaoğlu, kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, üniversitelerin EXPO 2015 İzmir'in adaylığı çerçevesinde çok önemli katkılarda bulunduğunu belirtti.
EXPO'nun, bir bölgenin, bir kentin dönüşüm projesi ve dünyanın o kentte buluşması projesi olduğunu ifade eden Kocaoğlu, "Bu nedenle sağlık turizmi konusunda ne yapılabilir, bunlar nereye taşınabilir, ana hatlarıyla belirlenmesi gerekir" dedi.
Jeotermal konusunda geniş kaynaklara sahip olduklarını ve Balçova'dan tüm insanlığına sağlık dağıttıklarını anlatan Kocaoğlu, "İzmir, turizm şemsiyesi altında kalkınacak ve büyüyecek. Kentin vizyonu yıllar önce belirlenmiş. Biz de bu vizyonu ileriye götürmeye çalışıyoruz. Ören yerleri açısından zengin bir ülkeyiz. Kongre turizmi de İzmir'e çok uygun. İki büyük üniversitemizin yanında iki özel üniversitemiz bulunmaktadır. İzmir eğitim doğasıyla, tarihiyle dünya gençliğini eğitebilen bir merkez olabilir" diye konuştu.
"EXPO yolculuğundaki adaylığımız güçlüdür" diyen Kocaoğlu, EXPO'ya Milano'dan daha çok katkı vereceklerine inandıklarını söyledi.
Konuşmasının sonunda terör olaylarına da değinen Kocaoğlu, "Ülkemizde yaşanan sıkıntıları biliyoruz. Metanetli ve sağduyulu olmalıyız. Oyuna gelmemeliyiz. Tepkimizi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda göstermeliyiz. Sessiz bir duruş sergilemeliyiz. Ülkemiz üzerinde bir takım oyunlar oynanıyor. Birbirimize kenetlenerek bu oyunları bozabiliriz" dedi.
DEÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Sedef Gidener, dünyada yaşanan küreselleşme sürecinde sağlık sisteminde yaşanan problemler ile ilgili bilgi verdi. Gidener, Türkiye'nin sahip olduğu sağlık potansiyelini iyi değerlendiremediğini ve tüketiciyle sağlık turizmi sektörünü buluşturacak organizasyonun olmamasından yakındı.
Sağlık kuruluşlarında koordineli çalışma yönteminin olmadığını, hastanelerin web sayfalarının yetersiz olduğunu ve hastanelerin aracı kurumlarla organizasyonunun eksikliğine işaret eden Gidener, "Kaplıca kaynakları açısından ilk 3'e giren ülkemiz, profesyonel olmayan işletmeler nedeniyle bunu yeterince değerlendirememektedir. Yabancılar, amatörlerle uğraşmak yerine kendi işletmelerini kuruyorlar" dedi.
Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner ise dünyanın kaplıca merkezinin İzmir olduğunu belirterek, İzmir yarımadasına bir yaşam merkezi kurulması gerektiğine işaret etti.
Baraner, "İzmir'in, Türkiye'yi Avrupa'ya taşıyacak bir merkez olarak vizyon yaratması gerekir" diye konuştu.

26.10.2007 HABERekspres{nomultithumb}