EXPO belirsizliği İnciraltı’nı bitirdi

 

Anavatan Partisi Balçova İlçe Başkanı İbrahim Can Kabakçı, İnciraltı halkı olarak EXPO belirsizliğin kendilerini çok etkilediğini, bu yüzünden arazilerine gelecek yılın ekimini yapamadıklarını belirtti.

<FIRAT SOYLU>
Anavatan Partisi İlçe Başkanı İbrahim Can Kabakçı EXPO 2015 adaylığı için yarışan İzmir halkının EXPO’dan büyük beklentiler içindeyken, İnciraltı halkının zor durumda kaldığını belirtti. Yetkililerden bir an önce İnciraltı halkına EXPO alanı ile ilgili kesin bilgi vermelerini isteyen Kabakçı, İnciraltı Bahçelerarası mevkiinde yaşayan vatandaşların çoğunun seracılık ve çiçekçilik yaparak geçindiğini, ancak bu yıl EXPO yüzünden arazilerinin durumunun belirsiz olduğunu, bu belirsizlik sebebiyle bu yıl ürün ekimi yapamaz duruma geldiklerini iddia etti. Kabakçı, Balçova halkı olarak bir an önce EXPO projelerinin halka duyurulması gerektiğini söyledi. EXPO ile ilgili her türlü etkinlikte yer almasına rağmen EXPO alanı ile ilgili projeler hakkında kendisinin bile doğru dürüst bir bilgisinin olmadığı vurgulayan Kabakçı, “İnciraltı Doğal SİT alanı, EXPO alanı için imara açılacaksa, bu nasıl olacak? Vatandaş bunları öğrenmek istiyor. Burada halkın büyük bir çoğunluğu çiçekçilik ve Seracılık yapıyor. Bu ürünlerden verim almak için ekimlerinin en az bir yıl önceden yapılması gerek, öyle birkaç günde ürün vermez, bunun için zaman geçmeli. Ama halk tereddütte olduğu için arazisine ekim yapamıyor. Çünkü arazisinin durumunu bilmiyor. İstimlâk edilecek mi, yoksa edilmeyecek mi? bunu bilmeden ekim yapıp daha da zarar etmekten korkuyoruz” dedi.
Bir yıl sonra ne olacak
Kendilerine EXPO ile ilgili yetkili mercilerden onaylı hiçbir projenin sunulmadığını söyleyen Kabakçı, geçen zamanın her geçen gün kendileri aleyhine işlediğini belirtti. Balçova olarak EXPO’ya karşı olmadıklarını dile getiren Kabakçı, Balçova ve Büyükşehir Belediyelerini halka gerekli açıklamayı yapmamakla suçladı. EXPO ile ilgili ortaya ilginç hayali projelerin atıldığını iddia eden Kabakçı, “Biz tüm Balçova halkı olarak bir yıl sonrasında ne olacak onu şimdiden bilmek istiyoruz. Çıksınlar projelerini açıklasınlar. Vatandaşta ona göre yolunu çizsin. Doğal SİT alanı olarak kalacak mı yoksa imara açılacak mı bunu söylemelerini istiyoruz” dedi. Kabakçı, yetkililerin 2008 Şubat ayını beklediğini iddia eden, “EXPO için Şubat 2008 bekleniyor. Eğer EXPO İzmir’e verilmezse bu araziler tekrar Doğal SİT alanı olarak kalacak, bu sürede insanları uyutuyorlar” dedi.

05.04.2007 Yenigün{nomultithumb}