EXPO 2020’yi istedik

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve tüm bakanlara mektup gönderen Vali Kıraç, İzmir'in 2020 EXPO adaylığına resmen talip olduğunu iletti.
İLKER ÇOBAN
(HABER MERKEZİ)

EXPO 2015'i düzenleme hakkını elde edemeyen İzmir, Ankara'nın da istediği EXPO 2020 adaylığı için hükümete resmen başvurdu. İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) aracılığıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümetin tüm bakanlarına bir mektup göndererek İzmir'in EXPO 2020 adaylığına talip olduğunu iletti. İzmir'in tüm dinamikleri ve halkının 10 yıl sonra gerçekleşecek organizasyona ev sahipliği yapmak üzere kenetlendiğini belirten Vali Kıraç, "Bu organizasyonu 7'den 70'e tüm İzmirliler istiyor. Biz de bu isteği resmi hale getirdik" dedi.

ÖNEMLİ BAŞLANGIÇ
Kıraç, devletin zirvesine gönderdiği mektupta ise, "Kentimiz, edindiği tecrübeleri, gerçekleştirdiği özenli çalışmaları ve kurduğu olumlu ilişkileri ile 2015'te yaklaştığı hedefe EXPO 2020 ile ulaşma arzusundadır. EXPO 2015'te yaratılan sinerji ile hareket edildiğinde İzmir'in EXPO 2020'de hak ettiği başarıyı kazanacağı ve ülkemizin geleceği için çok önemli bir adım atılacağı inancındayız" ifadelerini kullandı.
İZKA Yönetim Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi'nin aday olunması kunusunda temenni kararı aldığı EXPO 2020 adaylığı için Vali Kıraç'tan beklenen adım geldi. Temenni kararlarının arka arkaya gelmesinden sonra herekete geçen Kıraç, devletin zirvesine mektup gönderdi. İzmirlilerin EXPO 2020 adaylığını çok istediğini belirten Vali Kıraç, "Bu isteği Ankara'ya iletmek görevimizdi, biz de bu görevi yerine getirdik" diye konuştu. Kentin 2015'te edindiği tecrübeyi kullanmak istediğini ve bunun gözardı edilmemesi gerektiğini ifade eden Kıraç, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Beklediğimiz kentin tüm dinamikleri ve halkın bu organizasyon konusunda istekli olmasıydı. Bu isteği her alanda gördük. Ayrıca İZKA, Büyükşehir Meclisi ve İl Genel Meclisi de temenni kararı ile dileğini ortaya koydu. 2015 adaylık sürecinde yaşadığımız birikimi, mutlak surette değerlendirmemiz gerekiyor. Bu tecrübe ve birikimin lehimize olacağına inanıyoruz."

BİE'Yİ BEKLİYORUZ
Vali Cahit Kıraç, İzmir'in resmi adaylığı için merkezi Fransa'nın Paris kentinde olan Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BİE) 2020 adaylığıyla ilgili ilana çıkmasını beklediklerini belirtti. BİE'nin 2011'de ilana çıkmasını beklediklerini ifade eden Kıraç, "Bu süreçte hangi ülke ve aday kenti rakip olursa olsun, şansımız olduğuna inanıyoruz. Çünkü delegeler, 2015 yarışı nedeniyle İzmir'i tanıyor. Tamamını kentimizde konuk etmiş ve iyi dileklerle ayrılmalarını sağlamıştık. Bu iyi ilişkilerin meyvelerini almak isteğindeyiz" şeklinde konuştu.

"Milano krizi ile ilgilenmiyoruz"
İzmir'in kaybettiği EXPO 2015'i kazanan İtalya'nın Milano Kenti'nin, mali kriz nedeniyle bu organizasyonu gerçekleştirmede zorlandığı ve vazgeçebileceği yönündeki söylentilerle ilgilinmediklerini belirten Vali Kıraç, "Gündemimizde EXPO 2020 adaylığı var" dedi. Milano'nun organizasyonun sahibi olduğunu kaydeden Kıraç, şöyle dedi:
"Milano EXPO 2015'ten vazgeçmedi. Vazgeçerse değerlendirilir. Fakat böyle bir gelişme olmadan ve bu organizasyon bize teklif edilmeden konuşmak doğru değil. Bu konudaki söylentiler üzerine hareket edemeyiz. Ne söylesek havada kalır. Biz kent olarak EXPO 2020'ye kilitlendik ve aday olabilme mücadelesi vermek istiyoruz."

İşte o mektubun tam metni
İzmir ve ülkemiz için büyük bir fırsat olan EXPO 2015 sürecinde tüm Türkiye tek yürek olarak örnek bir işbirliği sergilemiştir. EXPO 2015 sürecinde inanç ve kararlılıkla sürdürülen çalışmalar boyunca ve sürecin nihayetinde sağladığınız katkılar ve gösterdiğiniz destek için şükranlarımızı sunmaktayız.
Kentimiz edindiği tecrübeleri, gerçekleştirdiği özenli çalışmaları ve kurduğu olumlu ilişkileri ile EXPO 2015'te yaklaştığı hedefe EXPO 2020 ile ulaşma arzusundadır. EXPO 2015'te yaratılan sinerji ile hareket edildiğinde İzmir'in EXPO 2020'de hak ettiği başarıyı kazanacağı ve ülkemizin geleceği için çok önemli bir adım atılacağı inancındayız.
İzmir'in ortak kanaati, EXPO 2020'de Türkiye adayı olarak gösterilmektedir. Bu kanaati İzmir'deki tüm diğer kurumlar gibi İzmir Kalkınma Ajansı da desteklediğinden ajansımızın yönetim kurulu tarafından adaylıkla ilgili ekte arz edilen temenni kararı alınmıştır. EXPO 2015 sürecinde yaratılan birikimin yeni bir değere dönüştürülerek EXPO 2020'de milli bir başarıya imza atılması ve bu sayede İzmir ve ülkemizin uluslararası alandaki yerinin güçlendirilmesini zatıalinizin desteği ile gerçekleştirmek arzusundayız.
M.Cahit Kıraç
Vali
İZKA Yönetim Kurulu Başkanı

Kabine destek veriyor
İzmir'in EXPO 2020'ye aday olabilmesi için Bakanlar Kurulu'nun tam desteği gerekiyor. Çünkü, Uluslararası Sergiler Bürosu'na kentler adına adaylık başvurusunu Bakanlar Kurulu yapıyor. Başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve birçok bakan da bugüne kadar İzmir'in EXPO 2020 adaylığına tam destek verdi. İzmir ziyaretinde Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)'nın Balçova Termal Otel'de düzenlediği "İzmir'in temsilcileri buluşuyor" isimli toplantıya katılan Başbakan Erdoğan'ın, "EXPO 2020 adaylığı konusunda tabi ki gerekli desteği veririz" dediği belirtildi. Toplantıda EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, Başbakan Erdoğan'dan EXPO 2020 adaylığı konusunda destek talep etti.
İzmir'i geçtiğimiz 3 Eylül'de ziyaret eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, EXPO için gönlünün İzmir'den yana olduğunu ifade etti. Yeni Asır TV'de canlı yayına katılan Babacan, "İzmir EXPO'da marka oldu, büyük yatırım yapıldı. Bunu sıfırlamak olmaz" diye konuştu. Ankaralı olmasına ve Ankara milletvekili olarak hizmet vermesine karşın İzmir'in adaylığını desteklediğini belirten Babacan, şöyle dedi:
"İzmir 5 yılda bir yapılan o büyük EXPO'lardan birini yapmayı her yönüyle hak ediyor. Bu konuda İzmir'in hiç bir eksiği yok. EXPO 2020 için şimdiden çalışmaya başlamalıyız."
Geçtiğimiz 17 Eylül'de İzmir'i ziyaret eden Devlet Bakanı Hayati Yazıcı da, "EXPO'nun Türkiye'ye gelmesi önemli. İzmir kendini buna daha yakın hissediyor. İnşallah öyle olur. Bu konuda üzerimize düşeni seve seve yapacağız ve gereken desteği vereceğiz" şeklinde açıklama yaptı. Yazıcı'nın bu açıklamaları kenttte heyecan yarattı. İzmir'in adaylığına İzmir milletvekilleri olan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın da tam destek veriyor.

 

Kaynak: Yeni Asır – 22.09.2010