EXPO 2015’in yeri hazır: İnciraltı

Yeni imar planı hazırlanmadan, arazi sahipleri hemen itirazlara başladı

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır 20.02.2007){nomultithumb}

EXPO 2015 İzmir'in yapılacağı yer belli oldu. 16 şubat Cuma günü Ankara'da yapılan Yönlendirme Kurulu toplantısında EXPO 2015'in İnciraltı'nda yapılmasının kararlaştırıldığı belirlendi. Alınan bu kararın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İnciraltı'ndaki arazilerin hukuki durumu ile ilgili çalışması ve taslak imar planı hazırlaması bekleniyor.

Karara bağlandı
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül başkanlığında 16 Şubat'ta Ankara'da toplanan EXPO Yönlendirme Kurulu'nda, İnciraltı'nın tarım alanından turizm alanına dönüştürülmesi konusunda Bayındırlık Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi'nin ortak bir çalışma yapması karara bağlandı. Alanla ilgili hukuki karışıklığa son verecek bu düzenleme için Büyükşehir Belediyesi çalışmalara başlarken Levent Marina'dan Ağaçlıklı Yol'a ve Ağaçlıklı Yol'dan Çeşme Otoloyu'na kadar olan 4 bin 700 dönümlük alan için 3 farklı modelde plan hazırlanmasına karar verildi.

Bakan Gül gelecek
Alanla ilgili çalışmalar yapılırken, 25 Şubat Pazar günü Ankara'nın önerisi doğrultusunda bir araya gelecek İzmirli Yönlendirme Kurulu üyeleri aralarından 3 ismi Yürütme Kurulu üyesi olarak belirleyecek. Aynı hafta içinde İzmir'e gelecek olan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, EXPO alanının hangi yönteme göre belirleneceğini ilan edecek

BELİRLENEN 3 MODEL
1- Kamulaştırma: Buna göre İnciraltı'nda EXPO alanı ile ilgili arazi, arazi sahiplerinden bedeli karşılığı satın alınacak.
2- Kamu özel girişim ortak şirketi: İspanya Sevilla'da düzenlenen EXPO'daki yöntem gibi arazi sahipleri, kamunun da ortak olduğu bir şirkete arazilerini devredecek. Karşılığında işletme hakkına ortak olacak.
3- Belediye ve Hazine arazileri bütünleştirilecek: Başkan Kocaoğlu'nun gündeme taşıdığı öneriye göre İnciraltı için yeni bir imar planı hazırlanacak. Bu planda arazi sahipleri, arazilerinin yüzde 40'ını imar kanunu gereği kamuya terk ederken belediye ve hazineye ait araziler, arazi sahiplerinin terk ettiği yüzde 40'larla birleştirilecek. Bu alan belediyenin hazırlayacağı imar planında tek parselde birleştirilecek. Böylece herhangi bir ücret ödemeden bin- bin 200 dönüm arazi elde edilecek.

Yasal yolları kulanacağız
İnciraltı ve Bahçelerarası Güzelleştirme Derneği Başkanı Ekrem Şen, her türlü uyarılarına karşı EXPO alanı olarak İnciraltı'nın belirlenmesine anlam veremediklerini söyledi. Bu alanda arazi sahiplerinin mağdur olacağını kaydeden Şen, "Herhangi bir uzlaşı olmadan buraya tahsis koymak burayı fuar alanı ilan etmek mağduriyetin başladığı anlamına geliyor. Böyle bir şey var ilanın ardından gerekeni yapacağız. Yasal tüm yollara başvuracağız" dedi.

Mutabakat sağlanmalı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO 2015'in yeri konusundaki sorulara şu yanıtı verdi:
"Ankara'dakitoplantıda yer konusunda Urla ve İnciraltı gündeme geldi. Henüz yer belli değil. Düşünceler ham vaziyette. Oturunca hep beraber kamuoyu ile paylaşacağız. Ankara'daki toplantıda İnciraltı da, Urla da konuşuldu. İnciraltı'nda olmasını deklare etmek için sorunların çözülmesi lazım. Toplantıda eğer İnciraltı'nda karar kılınacaksa İnciraltı planlamasının tüm İzmir'in dinamiklerinin tüm izmir kentinin katılımıyla verilecek bir kararda, başta oradaki mülkiyet sahipleriyle beraber ve sivil toplum örgütleri, meslek odaları ile sağlanacak genel mütabakatla olabileceğini söyledim."

 

Vekiller Urla'yı istedi
CHP İzmir Milletvekilleri Bülent Baratalı, Türkan Miçooğulları, Yılmaz Kaya ve Erdal Karademir İYTE'de Rektör Prof. Dr. Zafer İlken, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Macit Toksoy, Prof. Dr. Halis Püskülcü ve Prof. Dr. Oğuz Yılmaz ile Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) Müdürü Prof. Dr. Sıtkı Aytaç'ı ziyaret ederek EXPO konusunda görüş alışverişinde bulundu. Belediye başkanlığı döneminde İYTE'nin Urla'da kurulması için yoğun çaba harcadığını hatırlatan Milletvekili Bülent Baratalı, İnciraltı'nın doğal dokusuyla kalması gerektiğini, dolayısıyla Expo konusundaki en iyi tercihin Urla olacağını söyledi.