EXPO 2015 Ege’linindir…

EXPO 2015 Ege’linindir…

enver.olgunsoy@aksam.com.tr

 


EXPO 2015 ile ilgili son günlerde çeşitli kurum ve İzmir’liler ile temasım oldu. Beni üzen, bir çoğunun EXPO’yu biz duymadık nedir o? demeleri oldu. İlginçtir; bir kısım insanımız EXPO ile yatıp EXPO ile kalkıyorken, büyük bir çoğunluğun bundan haberi bile yok. Hele hele İzmir dışında bir yerlerde konuyu açarsanız haa o mu bir televizyon kanalı canım deyip geçiyor… Halbu ki EXPO 2015’in tüm İzmir’liler, tüm Ege’liler tarafından sular seller gibi bilinmesi, hatta bilinmesi yetmez, insanımızın öncelikle yer seçiminde rol oynayacak kişilere ulaşarak oy istemesi gerekmez mi? İcra Kurulu oy verecek 98 ülkeyi ve varsa oy vermesi muhtemel kişileri tespit edip İzmir kamuoyuna acilen açıklamalıdır… Bu ülkelerle herhangi bir şekilde teması olan hemşehrilerimiz, çeşitli kuruluşlarımız İzmir için oy istemeli, kamuoyu oluşturmaya çalışmalıdır diye düşünüyorum. Yer seçimi konusu İzmir’liyi ilgilendirmez, oy verecek kişiler o ülkelerin dışişleri bakanlıkları tarafından yönlendirilecektir. O nedenle Dışişleri Bakanlığımız bu ülkelere dönük gerekli çalışmayı yapıyor anlayışı bence son derece tehlikeli. Zira BIE Başkanı (EXPO Başkanı) Çin’li Wu Jianmin ne dedi unuttuk mu? EXPO ulusal bir projedir, Hükümetlerin değil, halkın projesidir demedi mi? Yine aynı şekilde EXPO Genel Sekreteri Vicente G. Loscartales, İzmir ziyareti sırasında İzmir’liye şöyle seslenmemiş miydi; Kurumsal açıdan çok büyük çalışmalar yapılmış. Son bir yıl içinde İzmir’lilerin EXPO’ya ilgisi artmış. Oylamaya 15 ay kaldı. Oy kullanacak 98 ülkede iyi tanıtım ve lobi yapılması gerekir. 7-8 ay içinde kentinize tekrar gelerek inceleme ve araştırma gezisi gerçekleştireceğiz. Bu aşamada bir değerlendirme yapılacak ve halkın coşkusu birkez daha gözden geçirilecek.

Tabii şimdi yer seçimi ile ilgili 15 aydan daha az süre kaldı. Haziran ayında EXPO genel sekreteri ziyarete gelecek. Gelme nedeni, İzmir ve İzmir’li EXPO’yu ne kadar benimsemiş onu yerinde görmek. Biz kalkıp İzmir’li yer seçimi ile ilgili değil, konu dışişlerini yani hükümeti ilgilendirir dersek, bence büyük hata ederiz. Basında son günlerde Sayın Ekrem Demirtaş’ın bu yönlü açıklamalarını okuyoruz. Aman sakın Sayın Demirtaş, İzmir halkı EXPO’nun her aşaması ile ilgili olmalı, hatta olmak zorunda. Zira şehrimizin küllerinden tekrar dirilmesi bence EXPO 2015’e bağlı.

Sayın Ekrem Demirtaş EXPO’nun İzmir’de yapılması projesinin fikir babası. Taa 90’lı yıllardan beri bu konuda çaba sarfediyor. Bu tür söylemlerin EXPO 2015’e zarar verebileceğini en çok Sayın Demirtaş bilir, umarım bir yanlış anlama vardır. Başta Sayın Demirtaş olmak üzere, tüm halkımız EXPO konusunda isteğimizi, coşkumuzu ortaya koymalıyız. Yer seçimi konusunda işi hükümete bırakırsak her an bir İzmir’li cezalandırması ile baş başa kalabiliriz. Aksine EXPO 2015’in Ege’li hemşehrilerimize mal edilmesinin, hükümetten alabileceğimiz desteği artıracağı kanısındayım… EXPO 2015’in Ege’liye mal edilmesi ve halkımızın bunu içselleştirmesi gereği vardır… Egeli hemşehrilerimizin EXPO 2015’i içtenlikle ve coşkuyla kucaklayacağından şüphem yok. EXPO İcra Kurulu’nun, yerel yönetim yetkililerinin ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin bunu sağlama görevini, sorumlulukla yapacaklarından eminim. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’nun Ege’lilerle EXPO’yu bir kampanyayla buluşturarak tanıtma projesini hararetle destekliyorum.. Sayın Kocaoğlu’nun projesine bir takım nedenlerle karşıt fikir oluşturma zamanı değil. Biliyorsunuz EXPO hakkında bilgisi olan hemen hemen herkes İzmir’in geç kaldığını ifade ediyor. Ne olur hiç olmazsa şu EXPO konusunda İzmir’li cehennemi fıkrasını bizi izleyenlere tekrar hatırlatmayalım.

ALLİANOİ BOĞULMASIN!
Akşam – 03.04.2007{nomultithumb}