Evsiz kalmaktan korkuyorlar

Eylem Lodos
Ayazma’da evleri yıkılıp Bezirganbahçe Toplu Konutları’na yerleştirilen vatandaşlar ev taksitlerini ödeyemiyor
Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında evleri yıkılan ve bin türlü vaatle kandırılıp Ayazma’dan Bezirganbahçe Toplu Konutları’na yerleştirilenler, tekrar evsiz kalma korkusu ile karşı karşıya. Yıkılan evleri 10 milyara sayılan vatandaşlar, yerleştirildikleri evler için 50 milyar borçlanmışlar. Ev taksitlerini ödeyemez durumda olduklarını dile getiren vatandaşlar, 3 ay üst üste ev taksitini ödemezlerse evlerinden olacaklarını söylüyor.
Eşinin ve kendisinin hasta oldukları için çalışamadıklarını ifade eden Caide Fenerci, ailenin geçimini 16 yaşındaki oğullarının sağladığını anlattı. Paraları olmadığı için tedavi olamadıklarını söyleyen Fenerci, kendisinin giysilere boncuk işleyerek ailenin geçimine katkıda bulunmaya çalıştığını dile getirdi.
Ailede geçimi sağlamak için iki kişinin çalışması gerektiğine, bunlardan birinin evin taksitini yatırabileceği, diğerinin de evin ihtiyaçlarını karşılayabileceğine dikkat çeken Fenerci, kedilerinin ise sadece bir çalışanla yaşam mücadelesi verdiğini belirtti. Yıkılan evlerinin 10 milyara sayıldığını vurgulayan Fenerci, evlerinin taksitinin 260 YTL olduğunu, 30 YTL kapıcı aidatı ve 60-70 YTL doğal gaz ve su faturası ile yaklaşık 600 YTL aylık verdiklerini, ancak 3 aydır gelmediği için elektrik faturasının da yüklü geleceğini söyledi.
Belediyenin kendilerine yardım amaçlı günde 4 ekmek verdiğini belirten Fenerci, bu ekmeklerin 6 kişilik bir aileye yetmediğini ifade ediyor. Ayazma’daki evinin açıkta olduğunu ve bu nedenle çocukların eve girmek istemediğine, ancak şimdi ise çocukların dışarı çıkmadığına değinen Fenerci, “Ne yapacağımızı bilmiyorum, bir diyorum ki burayı kiraya vereyim ben de daha ucuz bir yere kiraya çıkayım. Bir diyorum ki burayı satayım, evin borcunu ödeyip ben de kiraya çıkayım” diye konuştu.
Taksitleri ödeyemiyoruz
İki çocuğu olan ve yıllar önce eşini kaybeden Sebahat Demir de evlerinin 260 YTL borcu ile doğal gaz, elektrik, su faturalarının aylık 600 YTL’yi bulduğunu söyledi. Çocuklarından birinin askerde olduğunu dile getiren Demir, diğer oğlunun ise 300-400 YTL arasında maaş aldığını belirtti. Demir, kendilerinin evlere çıkarıldığını ancak taksit ödeyemediklerini dile getirdi.
Evi boşaltın derlerse ne yaparız?
2 aile ile birlikte toplam16 kişi aynı evde yaşayan Bedriye Sayan’ın altı çocuğu var. Eltisinin de 5 çocuğu olduğunu belirten Sayan, komşularının, evleri kalabalık olduğu için kendilerinden rahatsız olduklarını söylüyor. Ayazma’da evleri yıkıldıktan sonra yetkililerden kendileri için 2 ev yazılmasını istediklerini ifade eden Sayan, Ayazma’daki evlerinin 2 aile için olmasına rağmen kendilerine tek ev verildiğini dile getirdi. Evin ihtiyaçlarını eşi ve kaynının pazarlarda çalışarak karşıladıklarını ifade eden Sayan, eltisi ve kendisinin de eşlerine maydanoz ve sarımsak sapları yaparak yardımcı olduklarını söyledi.
3 aydır evlerinin taksitini yatıramadıklarını belirten Sayan, “Çok zor durumdayız. 3 aydır ne fatura ne de evin taksitlerini yatırabiliyoruz. Bir de evi boşaltın derlerse ne yaparız bilemiyorum” diye konuştu.
Sıkıntı çekiyoruz
Eşi öldükten sora 2 eltisi ile yaşamaya başlayan Kezban Bayar ise eltisinin oğlunun çalıştığını belirtti. Çok zor durumda olduklarını ifade eden Bayar, 3 aydır evin taksitini ve faturaları ödeyemediklerini söyledi.
Süphan Kaya, eşi öldükten sonra kızı ve 2 oğlu ile yaşam savaşı veriyor. Bezirganbahçe’ye taşındıktan sonra hasta olan kızı Zeynep’in de çalışmak zorunda olduğunu ifade eden Kaya, Ayazma’da maddi olarak bu kadar zorlanmadıklarını söylüyor. Oğlunun birinin askerde olduğunu ifade eden Kaya, diğer oğlunun da çalıştığını, ancak aylık giderleri çok fazla olduğu için sıkıntı çektiklerini dile getiriyor.
Zeynep Kaya ise “Burayı boşaltın derlerse sokakta kalırız. Başka gidecek yerimiz yok” şeklinde konuştu.

(İstanbul/EVRENSEL) 31.07.2007