ÇEVREYOLU 200 MİLYON YTL BEKLİYOR

ÇEVREYOLU 200 MİLYON YTL BEKLİYOR

SÖZDE KALDI

Başbakan’ın ''kasımda bitecek'' vaadine rağmen, Kuzey Çevreyolu’nun son etabı Örnekköy-Sasalı arası yine parasızlığa takıldı. Müteahhit firma zora düştü. İşçi sayısı bin 200’den 200’lere indi

KUTAY GÜROCAK İzmir Milliyet – ÖZEL HABER

Umutlar marta ertelendi
İZMİR’İN 20 yıldır bitmeyen Kuzey Çevreyolu’nda, umutlar bahara kaldı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın, ''En geç kasımda bitecek'' sözüne rağmen, yolun son halkası, 9 kilometrelik Örnekköy-Sasalı bölümünde, parasızlık yüzünden işler durma noktasına geldi. Toplam 250 milyon YTL’ye mal olacak projenin tamamlanması için 200 milyon YTL daha gerektiği belirtildi.

Firma: Cepten harcadık
MÜTEAHHİT firma Kutlutaş’ın yetkilileri sıkıntılarını ifade ederek, şöyle dedi: ''Şimdiye kadar 50 milyon YTL alabildik. Hazirandan bu yana ödeme yapılmadı. Banka kredileri ve özkaynaklarımızla, 80-90 milyon YTL daha harcayıp işin yüzde 60’ını tamamladık. İşçilerin iki aylık alacaklarını da hafta sonunda ödedik. Yolun bitmesi ödeneğin serbest bırakılmasına bağlı.''

Gözler, Maliye Bakanı’nda
KARAYOLLARI 2. Bölge Müdürü Erol Altun da firmanın 80 milyon YTL civarı alacağı olduğunu doğruladı. Altun, ''Ancak, Maliye Bakanlığı’dan birkaç gün önce öğrendiğimiz kadarıyla 50 milyon YTL daha geliyormuş. Firmanın işçi sayısı bin 200’den 200’lere indi, eski tempo yok. Söz konusu ödenek gelirse inşaat bayramdan sonra hızlanır. Yol da Mart 2008 gibi tamamlanır'' dedi.

Vali, gitti inceledi

İzmir Valisi Cahit Kıraç, çalışmaları yavaşlayan Kuzey Çevre yolunu dün denetledi. Karayolları Bölge Müdürü Erol Altun ve bareberindekilerle Çiğli viyadüklerini inceleyen Kıraç, aksaklıklar konusunda bilgi aldı. Kıraç, müteahhit firmanın Proje Müdürü Hasan Çağlar’a, ''Başbakan bu yolun üzerinde hassasiyetle duruyor, yakında da İzmir’e gelecek. Gayret edin, hız kesmeyin. Paranız ödenecek'' dedi.

Milliyet Ege / 11.12.2007 {nomultithumb}