Evrensel – 19.07.2010 – Şehir plancıları mücadeleden vazgeçmeyecek

ŞEHİR PLANCILARI, genel seçimlerin de yaklaşmasıyla birlikte odalarına yönelik ciddi saldırıların gündeme geldiğini açıkladı.

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Genel Başkanı ile Ankara, İstanbul ve İzmir Şube başkanlarının ortak düzenledikleri basın toplantısında, odaya yönelik saldırıların arttığına dikkat çekildi.

ŞPO İzmir Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan ŞPO Genel Başkanı Necati Uyar, “Genel seçimlerin yaklaşması nedeniyle TBMM ciddi bir tempoyla yasa çıkarmaya başladı. Bu yasal düzenlemeler odamıza yönelik ciddi saldırıya dönüştü” dedi.

İzmir açısından da diğer kentlerden farkı olmayan bir biçimde yanlış kararların ve uygulamaların sözkonusu olduğunu ifade eden Uyar, “Herkes kendi hesabına İzmir’in bir parçasını koparıp almaya çalışıyor. Bir taraftan yeni kent merkezlerine ilişkin planlar, projeler, yarışmalar devreye sokulurken, diğer taraftan Alsancak’ın her tarafında yüksek katlı yapıların önünü açma girişimlerini benimsemediklerini dile getiren Uyar, “Buna karşı duracağız. Yerel yönetimler bundan hızla vazgeçmelidirler” dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığının özellikle İnciraltı gibi alanlarda yaptıklarının doğru olmadığını düşündüklerini belirten Uyar, “İzmir’e ve İncraltına büyük bir ihanet olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Aliağa’da iki termik santral yapma girişimine karşı da TMMOB’la birlikte yargıya başvuracakları bilgisini veren Uyar, “Mücadeleye devam edeceğiz. Baskı nasıl ve nereden gelirse gelsin ŞPO’nun ve TMMOB’un bu baskıya boyun eğmeyeceğini ve mücadelesini her tür yöntemle bundan sonra da sürdüreceğinin bilinmesini istiyoruz” dedi.

ŞPO İzmir Şube Başkanı Gökhan H. Erkan da, odalarına yönelik bir yetkisizlik talebi ve bunun yasalaşmasına dair sürecin işlediğini ifade ederek, “Meslek odaları da kamusal denetim yapan örgütler. Denetimsizlik ortamına çekilmeye başlandığı durumda bile bu örgütler mücadeleyi bırakmayacak” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Kaynak: Evrensel – 19.07.2010