Çevreciler Otapan’ı istemiyor

İzmir’deki çevreciler, geçen yıl 77 kat fazla asbest bulundurduğu için “yasadışı trafik” sayılarak, Türkiye karasularına girmesine izin verilmeyen Otapan isimli geminin sökülmek üzere tekrar Türkiye’ye gönderilmesine karşı çıktı.
Tehlikeli Gemi Sökümü Önleme Girişimi (TGSÖG) Sözcüsü Ertuğrul Barka ve çevreciler, Konak Vapur İskelesi Kayık İskelesi önünde basın açıklaması yaptı. Barka, geçen yıl gemiye karşı verilen mücadelenin bu yıl da devam etmesini isteyerek Türkiye’de sökülmek istenen tüm gemilerden uluslararası akredite olan, uzman ve bağımsız asbest denetim firmalarından alınmış belgelerin aranması ve bunun doğruluğunun denetlenmesi gerektiğini söyledi. Gemi sökümünden kaynaklanan tek sorunun asbest olmadığını ifade eden Barka, hurda gemilerin barındırdığı ağır metallerin, nükleer atıkların, radyoaktivitenin üniversitelerin yetkili bölümlerinden, TMMOB’dan ilgili meslek odalarından ve iş kolunda örgütlü sendika temsilcileriyle ilde en fazla üye sayısına sahip olarak örgütlü sivil, uzman çevreci kuruluş temsilcisinin katılımı ile oluşturulacak heyetçe denetimlerinin sağlanması gerektiğini ifade etti.
EGEÇEP Dönem Sözcüsü Arif Ali Cangı ise asbest sökümü konusunda kontrollerin uluslararası yetkili kişilerden oluşturulacak bağımsız bir heyet tarafından yapılması gerektiğini vurguladı. (İzmir/EVRENSEL)

11.08.2007