Çevreciler eyleme hazırlanıyor

Kaz Dağları ve Madra Dağı Çevre Platformu'nun düzenlediği miting Çanakkale'de gerçekleştirilecek

Çevreciler eyleme hazırlanıyor

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu) – Evrensel kültür mirası niteliğindeki Kaz Dağları'nda maden işletmeciliğine karşı direnen yöre halkı, ülkenin sayılı çevre mitinglerinden biri olması planlanan eyleme hazırlanıyor.

Yurtiçinin yanı sıra yurtdışında da kamuoyu oluşturması hedeflenen mitinge 300'ün üzerinde sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütü destek veriyor.

Kaz Dağları ve çevresinde maden işletmeciliği için çokuluslu şirketler ve yerli ortakları tarafından girişimlere başlanmasının ardından karşı duruşa geçen yöre halkı, ülkenin diğer yerleşimlerinden de destek alarak, kitlesel olarak alanlara çıkıyor.

Evrensel değer olan Kaz Dağları'nın yok olmaması için mücadele veren oluşumları tek çatı altında buluşturan Kaz Dağları ve Madra Dağı Çevre Platformu, 5 Nisan 2008 Cumartesi günü saat 13.00'te Çanakkale merkezinde miting düzenleme kararı aldı.

"Türkiye'de bugüne kadar düzenlenecek en büyük çevre mitingi" ilkesiyle hazırlıkları sürdürülen mitingin uluslararası mesaj vermesinin hedeflendiği bildirildi.

Kaz Dağları ve Madra Dağı'ndaki 34 belediyenin destek verdiği, Çanakkale ve Balıkesir üniversiteleri ile her iki ilin baro başkanlıklarının da yer aldığı miting düzenleme komitesi, 300'ün üzerinde örgütten oluşuyor.

Kaz Dağları ve Madra Dağı Çevre Platformu'ndan yapılan açıklamada, "Çanakkale Cumhuriyet Meydanı'ndaki büyük mitingimizde, vatan savunmasının sembolü Çanakkale Savaşı'nın aziz şehitlerinin hemen yanı başında, çokuluslu altın ve gümüş tekelleri ile yerli işbirlikçilerine karşı hayatımızı ve vatanımızı savunacağımızı kararlılıkla haykıracağız" denildi.

Cumhuriyet / 07.03.2007