Çevre Yolu’nun Kipa bağlantısı kuruluyor

Çevre Yolu'nun Kipa bağlantısı kuruluyor

Büyükşehir'in, Anadolu Caddesi'nin trafik yükünü hafifletecek, Organize
Sanayi'ye ulaşımı hayli kolaylaştıracak kavşağın ihalesi gerçekleştirildi

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

{nomultithumb}Girne Kavşağı ile Ege Üniversitesi kavşağı arasındaki bölümü yeni açılan çevreyolunun bağlantı yollarını yapmamakla suçlanan Büyükşehir Belediyesi, çevre Yolu'nun Çiğli Kipa Alışveriş Merkezi bağlantısı için harekete geçti. Bir yandan Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler yol üzerindeki çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan da Büyükşehir Belediyesi kavşağı zamanında yetiştirmek için ihaleye çıktı. İhalede 6 firma teklif verdi. En düşük teklif 371 bin 241 YTL ile Sempati İnşaat; en yüksek teklif ise 526 bin 296 YTL ile Kaya Madencilik firmasından geldi. İhalenin sonuçlandırılmasının ardından herhangi bir itiraz olmaması durumunda çalışmaların en geç önümüzdeki ay başlayacağı belirtildi.

İstasyona bağlanacak

Büyükşehir Belediyesi'nin ihalesini gerçekleştirdiği Çiğli Otoyol ve Çiğli İstasyon Bağlantı Yolu'nun hizmete girmesiyle, Kipa'nın yanından Özel Kent Hastanesi'ne bağlanan yol da ihale kapsamında tamamlanacak. Anadolu Caddesi'nin yükünü hafifletecek yolun diğer ucu da Karşıyaka Spor Tesisleri'nin karşısında açılacak yolla Çiğli Tren İstasyonu'na bağlanacak. 2003 yılında Kent Hastanesi önüne kadar gelen, fakat bir kısmı kamulaştırma nedeniyle yarım kalan yol, gerçekleştirilen ihale ile tamamlanmış olacak.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından Kipa'nın yanında açılması öngörülen yolda altyapı çalışmaları hızlı ilerlerken ihale kapsamında yol iki gidiş iki geliş olacak şekilde düzenlenecek.

Çalışmalar tamamlandığında çevreyolundan Kipa önüne inen araçlar, açılacak 2 gidiş, 2 geliş yoldan Kent Hastanesi'ne ve Çiğli Tren İstasyonu'na rahatlıkla geçiş yapabilecek. Ayrıca Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ni (AOSB) rahatlatmak amacıyla Büyük Çiğli Deresi üzerine bir araç köprüsü yapılacak.

Yeni Asır / 11.05.2007