Çevre Yolu’na “Can Suyu”

Çevre Yolu'na "Can Suyu"<Emre Tazegül>

İzmir Valisi Cahit Kıraç, 50 milyon YTL ödeneğin bayramdan önce geleceğini belirterek çalışmaların devam etmesini istedi

Üç aydır maaşlarını alamayan işçiler iş bırakınca yardım kalan Kuzey Çevre Yolu’na İzmir Valisi Cahit Kıraç el attı. Çiğli’deki şantiyeye giden Kıraç, Kutlutaş Dillingham Ortak Girişim Grubu Şantiyeler Müdürü Hasan Çağlar ve Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun’dan bilgi aldı.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Kuzey Çevre Yolu’nun kalan 9 kilometrelik bölümünün tamamlanması için gereken ödeneğin çıkarılması konusunda gerekli girişimleri başlattığını belirten Vali Kıraç, "Önümüzdeki günlerde ödeneğin 50 milyon YTL’lik kısmı gönderilecek" dedi. Firma yetkililerinden şartlarını sonuna kadar zorlayarak çalışmalara biran önce başlamasını isteyen Vali Kıraç, "Ulaştırma Bakanımız ’Gerekeni yapacağız’ diyor. Siz de gerekeni yapın" diye konuştu. Vali Kıraç, bundan sonra konuyla bizzat ilgileneceğini de vurguladı.
Su baskını da bitecek
Girne Kavşağı’ndan Sasalı Kavşağı’na kadar olan 9 kilometrelik bölümdeki inşaatın yüzde 60 seviyesine geldiğini belirten Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun, "Atakent Kavşağı’nı bitirip trafiğe açtık. İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Kavşağı’nda da altyapı çalışmaları bitti, düzenlemeleri yapıyoruz. Bu kısım bittiğinde İAOSB su baskınlarından da kurtulacak" dedi. Yoldaki dolgu çalışmalarının yüzde 90’ının bittiğini dile getiren Altun, “Kaynak aktarımındaki sıkıntı nedeniyle müteahhit firma iş yavaşlatmak zorunda kalıyor. Yolun yapımı için 50 milyon YTL tutarında ödenek çıkarılacağının bilgisini aldık. Bu paranın bayramdan önce gelmesini bekliyoruz. Toplam 300 milyon YTL’ye mal olacak kısımla ilgili müteahhit firmanın 80 milyon YTL alacağı bulunuyor. Ödeneğin tamamı gelirse yolu 2008 yılının Nisan ayında açarız" diye konuştu.

Çalışmalarla ilgili Vali Kıraç’a bilgi veren Kutlutaş Dillingham Ortak Girişim Grubu Şantiyeler Müdürü Hasan Çağlar ise, çalışmalarını durdurmamak için bugüne kadar kullanabildikleri bütün kredi imkanlarını kullandıklarını belirterek, "Şu anda yeni bir kredi kullanmamız mümkün değil. Bu nedenle ödeneği beklemekten başka çaremiz kalmadı" diye konuştu.

Yenigün / 11.12.2007 {nomultithumb}