Çevre Yolu tamam söz Başbakan’da

{nomultithumb}Bornova Karşıyaka arasını 5 dakikaya indirecek yol 15 Ocak'ta bitiyor. Yetkililer açılış için Ankara'dan gelecek emri bekliyor

Özellikle sabah ve akşam saatlerinde çileye dönüşen Altınyol trafiğini rahatlatacak İzmir Çevreyolu'nun Bornova Sanayi Kavşağı ile Girne Kavşağı arasını kapsayan 11 kilometrelik bölümünün inşaatı, 15 Ocak Pazartesi günü tamamlanıyor. Her biri 3'er şeritli yolun bitmesiyle Bornova-Karşıyaka arasının 5 dakikaya ineceği belirtildi.
Yol yapım ekipleri, haftasonuna kadar bitirmeyi hedefledikleri çalışmalarına büyük hız verdi. Şimdi 15 Ocak'ta trafiğe açılabilir duruma getirilecek bölüm için söz, Başbakan Erdoğan'da.. Karayolları İkinci Bölge Müdürü Erol Altun, yolun 15 Ocak'ta tamamlanacağını Bayındırlık Bakanlığı aracılığıyla Başbakanlık'a bildirdiklerini belirtirken Erdoğan'dan gelecek yanıt bekleniyor.
Başbakan Erdoğan İzmir'deki Karayolları İkinci Bölge Müdürlüğü'ne, "15 Ocak'ta İzmir'e gelip yolu açıyorum", ya da "Yolu trafiğe açın; resmi açılışı sonra yaparız" şeklinde haber gönderecek.

Alternatif
Bornova Sanayi Kavşağı ile Girne Kavşağı arasındaki kısım, Altınyol'un yeni ve tek alternatif karayolu olacak. Yolun trafiğe açılmasıyla Altınyol'a Bornova ve Yeşildere yönünden gelecek araç yoğunluğu büyük ölçüde azalacak.
Yeni bölümü kullanarak Girne Kavşağı ile Karşıyaka'ya ulaşmak isteyen sürücüler, 2.4 kilometre uzunluğundaki Bornova Viyadüğü'nü geçtikten sonra ilk olarak Atatürk Mahallesi yol ayrımıyla karşılaşacak. Atatürk Mahallesi ayrımını geçen sürücüler daha sonra Bayraklı kavşağına ulaşacak.
Bayraklı kavşağından sonra önce Karşıyaka 1, daha sonra 2 nolu tünelleri geçecek olan sürücüler, tünellerin çıkışından sonra Onur Mahallesi ayrımına ulaşacak. Onur Mahallesi ayrımından sonra da sürücüleri Karşıyaka Girne Kavşağı karşılayacak. Bu kavşakta sürücüler isterlerse Girne Caddesi, isterlerse Örnekköy, isterlerse de Anadolu Caddesi ile Çanakkale yönüne doğru devam edebilecekler.

41 kilometre
Şu ana kadar Balçova Kavşağı ile Bornova Sanayi Kavşağı arasındaki 30 kilometrelik kısmı trafiğe açılan 51 kilometrelik Çevre Yolu'nun yeni 11 kilometrelik kısmı da açılınca toplam 41 kilometrelik bölüm hizmete açılmış olacak.
Girne Kavşağı ile Çiğli Atatürk Orgazine Sanayi Bölgesi arasında kalan 10 kilometrelik kısım da 2008 yılında yapılarak yolun inşaatı tamamen bitirilecek. Hafriyat ve dolgu çalışması yoğun olan bölümün bitirilmesi için 150 milyon dolara

18 yıl oldu
İnşaatı 1988 yılından bu yana devam eden ve bugüne kadar 581 milyon dolar harcanan İzmir Çevre Yolu 15 Ocak'ta tamamlanıyor.
Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan'ın 4 Haziran 2006 günü gazetemize verdiği Çevre Yolu'nu Girne Kavşağı'na bağlama sözü, 15 gün gecikmeli de olsa gerçekleşiyor. Hükümet, istenen 78 milyon YTL'lik ek ödeneği 2006'nın son günlerinde İzmir'e göndererek yolun bitirilmesini sağladı.

850 işçi çalışıyor
Şu anda çevreyolu inşaatında 850 işçinin çalıştığını belirten Karayolları İkinci Bölge Müdürü Erol Altun, en yoğun imalatın 2.4 kilometre uzunluğundaki Bornova Viyadüğü üzerinde sürdürüldüğünü kaydetti. Viyadük ayaklarının esnemesine olanak tanıyan "derz" adı verilen imalatların yapıldığını belirten Altun, haftasonunda bu bölümün de bitirileceği bilgisini verdi.
Altun, Manisa yönünden gelerek Karşıyaka'ya doğru gitmek isteyenler için Ankara Asfaltı'ndan otoyola yapacakları bağlantıyı trafiği aksatmamak için yetiştiremediklerini kaydetti. Bu bağlantıyı 1.5 ay içinde bitireceklerini belirten Altun, Manisa yönünden gelen araçların Ankara Asfaltı'nın yan yolundan otoyola bağlanarak Karşıyaka'ya ulaşabileceklerini dile getirdi.

Test ediliyor
Bornova Viyadüğü ile Girne Kavşağı arasındaki 11 kilometrelik kısımda 1870 metre uzunluğunda "Karşıyaka 1" ve 380 metre uzunluğunda "Karşıyaka 2" adını taşıyan tüneller bulunuyor. Tünellerin yapımı geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Şu anda tünellerin elektrik, sinyalizasyon ve kapalı devre radyo sistemlerinin testleri gerçekleştiriliyor.
Çevreyolunun 18 yıllık yapım sürecinde 9 başbakan, 17 Bayındırlık Bakanı değişti. AKP hükümeti döneminde 2006 yılı bütçesine konulan 72 milyon dolarlık ödenek, yapımın hızla ilerlemesini sağladı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde gönderilen 50 milyon dolarlık ek ödenek de çevreyolunu Girne Kavşağı'na bağlamaya yetecek.

150 milyon dolar daha
Çevre Yolu'nun Bornova Viyadüğü ile Girne Kavşağı arasının da trafiğe açılmasının ardının geriye 10 kilometrelik kısım kalacak. Girne Kavşağı ile Atatürk Organize Sanayi Bölgesi arasındaki 10 kilometrelik bölümün tamamlanması için 150 milyon dolara daha ihtiyaç duyulduğunu belirten Karayolları İkinci Bölge Müdürü Erol Altun, şunları söyledi:
"Parıyı Ankara'dan 2007 ödeneği olarak talep ettik. Ancak bu yıl bütçeden ne kadar ayrılır bilemiyoruz. Kalan bölümde yoğun bir çalışma başlattık. Bornova Viyadüğü'nün başlangıç noktası ile Girne Kavşağı arasındaki bölümde hafriyat işleri bittiği için iş makinalarını kalan 10 kilometrelik kısma gönderdik. Bu bölümde sadece Çiğli Kavşağı'nda 4.5 milyon metreküplük toprak işi yapıyoruz. Ayrıca Çiğli Kipa karşısından geçen yumuşak zeminli alanda da dolgu çalışmalarımız sürüyor."

9 BAŞBAKAN 17 BAKAN GÖRDÜ
Başbakanlar: Turgut Özal, Yıldırım Akbulut, Mesut Yılmaz, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit, Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan
Bakanlar: İsmail Sefa Giray, Cengiz Altınkaya, Hüsamettin Örüç, Onur Kumbaracıbaşı, Mustafa Yılmaz, Halil Çulhaoğlu, Erman Şahin, Tunç Bilget, Adnan Keskin, Mehmet Keçeciler, Cevat Ayhan, Yaşar Topçu, Ali Ilıksoy, Koray Aydın, Abdulkadir Akcan, Zeki Ergezen, Faruk Nafiz Özak.

Yeni Asır – 10.01.2007