Çevre yolu Mayıs’ta bitecek

Çevre yolu Mayıs’ta bitecek


<Fatih YAPAR>

Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun, “Amacımız Nisan sonu Mayıs ayı başına kadar geri kalan bölümlerini de bitirmek” dedi
İzmir’in uzun yıllar sonucunda kazandığı en büyük yatırımlardan biri olan Çevre Yolu’nda çalışmalar tam gaz devam ediyor. Yüklenici firma Kutlutaş’a bağlı olarak çalışan işçilerden bir bölümünün işi bırakmasıyla ortaya çıkan pürüz kısa sürede atlatılırken çalışan işçi sayısı iki katına çıkartılacak.

Hükümetin 80 milyon YTL hak edişi ödememesi nedeniyle 250 işçinin iş bırakmasıyla ortaya çıkan kriz ortamını aşan firma Girne Kavşağı’na kadar yapılan yolun geri kalanını zamanında bitirmek istiyor. Toplam 50 milyon YTL geldiğini Vali Cahit Kıraç’ın inceleme sırasında öğrenen firma yetkilileri parayı alır almaz sayıyı iki katına çıkarmak için eleman takviyesi yaptı. İlk etap da giden işçilerin geri gelmesini sağlayan firma takviye olarak geçtiğimiz günlerde 100 kişi daha getirdi. Hemen gereken yerlerde istihdam edilen işçiler zaman kaybetmeden çalışmalara başladı. Şoföründen, şantiye şefine kadar personelini ayarlayan firma çalışanların sayısını 700 e kadar çıkartacak.

3 ayı kaldı

Para gelene kadar sıkıntı çektiklerini belirten Kutlutaş Dillingham Ortak Girişim Grubu Şantiyeler Müdürü Hasan Çağlar, “Hesabımıza geçen 50 milyon YTL ile biraz toparlandık. Öncelikle giden işçilerin yerine takviye yaptık. Bir ara beton ve demirlerimiz bile stoklarda bitmiş çalışmalar tamamen durma noktasına gelmişti. Çevre Yolu’nu elimizden geldiği kadar hızlı ve sorunsuz şekilde bitirmek istiyoruz” diye konuşurken, Karayolları 2. Bölge Müdürü Erol Altun ise, “Bu hızla gidersek amacımız Nisan sonu Mayıs ayı başına kadar geri kalan bölümlerini de bitirmek” diye konuştu
Yapımı 1988’de başlamıştı

İzmir’i bir kuşak gibi saran, Balçova İkiztepeler Kavşağı’ndan başlayıp Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde son bulan 51 kilometrelik çevre yolunun yapımına 1988 yılında başlandı. Yolun İkiztepeler Kavşağı ile Bornova Sanayi Kavşağı arasında kalan 30 kilometrelik kısmı, geçen 19 yılda bölümler halinde trafiğe açılmıştı. Yolun yapımı için 2006 yılı başında yaklaşık 74 milyon dolar (112 milyon YTL) ödenek ayrıldı. Ancak bu ödenek, çevre yolunun Sanayi Kavşağı ile Girne Kavşağı arasını açmaya ne yazık ki yetmedi. Bunun üzerine Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü, söz konusu bölümü açabilmek için geçen yıl içinde hükümetten 78 milyon YTL ek ödenek talep etti. Hükümetten gelen bu ödenekle bitirilebilen çevre yolunun Girne Kavşağı’na kadar olan bölümü Başbakan’ın katıldığı tören ile 4 Şubat’ta açıldı. Yolun Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne bağlanması için yapılan çalışmalar ise bu paranın ödenmemesi nedeniyle halde kaldı.

Yenigün / 17.01.2008 {nomultithumb}