Çevre için önemli adım

Konak ilçe sınırlarında bugünden itibaren “çevre dostu” poşet kullanma zorunluluğu başladı.

Naylon poşet kullanmakta ısrar edenleri 70 lira ceza bekliyor

Konak Belediye Meclisi’nin aldığı naylon poşet yasağı bugün başlıyor. Konak Belediyesi, naylon poşet yerine doğada iki yıl içinde çözünebilen ve çevre dostu olarak adlandırılan poşetin kullanılmasını öneriyor.
Kararın daha önce kamuoyuna duyurulduğunu ve Ekim ayı başına kadar bir geçiş süreci tanındığını hatırlatan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan şu açıklamayı yaptı:
“1 Ekim (bugün) tarihi itibari ile cezai yaptırım uygulanacak. Herkesin bu çevre dostu uygulamaya gönülden destek vermesini diliyorum. Üretiminde yüzde beşlik küçük bir maliyet farkı bulunan torbalar çevre dostu ve kısa süre içinde yok olup gidiyor. Gelecek nesillere yüzlerce yıldır çözülmeyen naylonlar bırakmamak için vatandaşlardan da bu uygulaya destek vermelerini istiyorum. Daha temiz yarınlarımız için, Belediye meclisimizin kararıyla İzmir’e yakışır bir harekete öncülük ettik. Gelin her yıl yüz binin üzerinde hayvanın ölümüne neden olan; insanlığa, havaya, denizlere ve toprağa üç bin yıl boyunca zarar veren poşetlere hep birlikte ’Hayır’ diyelim. Daha mutlu, daha temiz bir Konak, daha temiz İzmir ve çocuklarımızın yarınları için kampanyamıza destek olun.”
Şu anda birçok süpermarket, market ve bakkallarda kullanılan naylon poşetlerin 400 ile 1000 yıl süren çevre kirliliği yarattığını vurgulayan Başkan Tartan, ilçedeki tüm alışveriş merkezleri, mağaza, dükkan ve pazaryerlerinde naylon poşet yerine, doğada iki yılda çözülebilen çevreci poşetler kullanımının yaygınlaştırılacağını söyledi.
Poşetlerin zararlarına da değinen Başkan Tartan şöyle devam etti:
Maalesef son yıllarda hastalıklar çevre kirliliklerinden doğan birtakım kanserojen etkiler ve bunun sonrasında patlayan ciddi rahatsızlıklar var. Kanser, kalp rahatsızlıkları, damar hastalıkları ve yüksek tansiyon bunların başında geliyor. Ve hepsine baktığımızda gördüğümüz şey şu sağlıksız çevre, sağlıksız özensiz, birtakım kullanımlar ve sonucunda ciddi bir tehdit ve bunlara karşı tabi yerel yönetimlerin sosyal belediyecilik anlamında yapması gereken şeyler var. Bunların en önemlilerinden biri de hiç kuşku yok ki, topluma o bölgede yaşayan insanlara sağlıklı bir gelecek sunmak sağlıklı bir yaşam sunmak. Sağlıklı yaşam insanların en temel hakkı; bunu gözeterek bugün doğada çözünen naylon poşet uygulamasına geçiyoruz.”
Kaynak: Yenigün – 01.10.2010