‘Çevre felaketi kapıda’

Küresel İklim Değişikliği Paneli'nde, kuraklık ve kirlilik tehdidine karşı önlemde geç kalındığı belirtildi

Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) ile Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılan "Küresel İklim Değişikliği Paneli"nde uzmanlar, "Çevre artık sinyal vermiyor, çünkü felaket 'geldim' diyor" uyarısında bulundu. Panelde konuşan Prof. Dr. Ümit Erdem, "Birçok bilim adamı çevre konusunda uyarılarda bulundu ama kimse oralı olmadı. Artık somut gerçeklerle yüzleşmek gerek. Sıcaklık yükseliyor ve suyumuz azalıyor. Bu gelişmelerden en az zararı görmek için tedbirler almak değil, bunları uygulamaya geçirmek gerek" dedi.

Sorumluluk alınmalı
EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nedim Kalpaklıoğlu da, "Ülkemizde su kaynaklarının azalmasıyla, küresel ısınma tehdidi arttı. Tüm sektörler iklim koşullarına göre üretim değişikliği yapıyor. Pamuklu kumaşlar yerine ince kumaşlar, çizme yerine, ince ayakkabılar üretiliyor" diye konuştu.
Çevre sorunlarının; merkezi ve yerel yönetimler, bilim kuruluşları, dernekler ve medyanın birlikte sorumluluk üstlenerek çözümlenebileceğini belirten Ege Ajans Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, "Miras büyüklerden çocuklara geçer ama biz çevre konusunda torunlarımızın mirasını kullanıyoruz. Dünyada çevreyle ilgili baskı grupları 1940'larda, basın ise 1960'larda duyarlılık gösterdi. Ülkemizde ise bu faaliyeler 20 yıl gecikmeli olarak gündeme geldi" dedi.

Yeni Asır – 24.04.2007{nomultithumb}