Esnaftan öneri: Bitpazarı ‘sevgi yolu’ olsun

Çankaya’da, halk arasında ‘Bitpazarı’ olarak bilinen çarşının esnafı, iş yapamamaktan şikayetçi. İşyeri sahipleri, kent merkezindeki alışveriş bölgesinin, ‘cazibe noktası’ haline getirilmesini istiyor

ONUR ÇAKIR İzmir Milliyet EGE – 17.08.2007{nomultithumb}

İzmir’de, tarihi Kemeraltı Çarşısı esnafından sonra Çankaya Bitpazarı esnafı da işlerinin kötü gitmesinden dert yandı. Çoğu gün ‘siftahsız’ dükkan kapattıklarını belirten işyeri sahipleri, ''Karı bırakın, her gün sermayemizden yiyoruz. Belki iş olur diye pazar günleri bile kepenk kapatmıyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı'' dedi. Bitpazarının, ‘cazibe merkezi’ne dönüştürülmesini isteyen esnaf, ''Burası ‘sevgi yolu’ haline getirilsin. Belediyeden destek bekliyoruz'' diye konuştu.
Çarşıda, geçmişte kiralık dükkan bulmanın mümkün olmadığını hatırlatan esnaf, şöyle devam etti: ''Eskiden hava parası verilmeden işyeri kiralanamazdı. Şimdi her sokakta 6-7 dükkan boş. Dev marketler küçük esnafın belini kırdı. Hükümet, hipermarketler yasasını bir an önce çıkarmalı.''
Çankaya Esnafı Dayanışma Derneği Başkanı Ziya Karagülle de çok zor durumda olduklarını dile getirdi. Karagülle, ''Bitpazarı, ‘sevgi yolu’na dönüştürülebilir. Bu konuda İzmir Ticaret Odası’ndan ve Konak Belediyesi’nden destek sözü almıştık. Bizzat Başkan Muzaffer Tunçağ, bize söz vermişti. Tam 6 kez toplandık fakat hala sonuç alınamadı. Belediyeler, kentin en ücra köşelerine bile yaptıkları yardımı, şehrin merkezindeki ticaret noktasından esirgiyor. Bize üvey evlat muamelesi yapılıyor'' dedi.
Bitpazarında asayiş sorunu yaşanmadığını ve İzmirlilerin gönül rahatlığıyla çarşıya gelebileceğini ifade eden Karagülle, sözlerini şöyle tamamladı: ''Vatandaşlar buraya gelirken hala tedirgin. Oysa korkacak bir konu yok. Her sokakta özel güvenlikçilerimiz var. Çarşımızın reklamının yapılmasını istiyoruz. Bunun için de Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ’dan destek bekliyoruz.''

KİM, NE DEDİ?

Hasan Kandemir (Telefoncu):

Siftahsız dükkan kapatıyoruz. Artık pazar günleri de iş olur diye dükkan açıyoruz. Bir ümit diye AKP’ye oy verdik. Umarız bir an önce marketler yasasını çıkarırlar. Belediyeden de destek bekliyoruz.

Halil İbrahim Değer (Telefoncu):

Kiralarımızı bile çıkaramıyoruz. Vergilerimizi ödeyemiyoruz. Daha önce böyle kötü bir dönem yaşamadık. Bitpazarının cazibe merkezi haline getirilmesini istiyoruz.

Mustafa Erduran (Beyazeşya):

Bu çarşıdan artık bir şey beklemiyorum. Hava parasıyla kiralanan dükkanlar şimdi boş. Esnaf kaçıyor. Buranın eskisi gibi cazibe merkezi haline gelmesini istiyoruz. Bize üvey evlat muamelesi yapılmasın.

Hüsnü Örün (Elektronikçi):

İnsanlar çarşıyı, bir taraftan öteki tarafa geçmek için kullanıyor. İşlerimiz yüzde 75 düştü. Büyük marketler, işlerimizi iyice azalttı. Dev marketler açılıyor. Hükümetin el koymasını istiyoruz

Necati Öztürk (Hırdavatçı):

Bitpazarı esnafının durumu hiç iyi değil. Kepenk kapatma noktasına geldik. Yaptığımız işler dükkan kiramızı karşılamıyor. Burası sevgi yolu yapılsın. Cazibe merkezi haline getirilsin.