Esnafa altgeçit şoku

GAZİEMİR AKÇAY CADDESİ ÜZERİNDEKİ ÇALIŞMALARIN 15 NİSAN'DA BİTECEĞİ AÇIKLANDI
Esnafa altgeçit şoku

Bölgedeki işletmeciler, "Büyükşehir yetkilileri, bize bir darbe daha vurdu. İflasın eşiğine geldik" diyor

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

Geçtiğimiz aylarda Gaziemir esnafının isyanı üzerine Akçay Caddesi'nde yapımı süren altgeçitlerin Mart başında biteceğini açıklayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bitiş tarihini erteledi. Yeni Asır'ın, esnafın kötü durumunu gündeme getirmesi üzerine altgeçidin Mart başında biteceğini açıklayan Büyükşehir yetkilileri, bu kez bitiş tarihi olarak 15 Nisan'ı gösterdi.
Aylardır siftahsız dükkan kapatan ve altgeçidin bitmesini bekleyen esnaf, bu kötü haberle bir kez daha sarsıldı. Diğer kentlerde bu tür inşaatların 2 ayda tamamlandığını belirten Akçay Caddesi esnafı, "Bu kadar da olmaz" diyerek Büyükşehir'e sert tepki gösterdi.

GECİKME NORMAL
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, altgeçit inşaatının elde olmayan bazı nedenlerle uzadığını dile getirdi. Altgeçidin bulunduğu bölgede yer alan Ulaştırma Okulu Merkez Komutanlığı'na ait fiberoptik kabloların taşınması sırasında sorun yaşandığını belirten yetkililer, askeriyeden sadece pazar günleri çalışma izni alabildiklerini ifade ettiler. Yetkililer ayrıca, burada Gediz A.Ş ve Telekom'a ait hatlarla Adnan Menderes Hava Limanı'na giden telefon hatlarının da bulunduğunu, bürokratik işlemler nedeniyle gecikmeler yaşandığını kaydettiler.
Yetkililer, inşaatı geciktiren etkenlerden birinin de Sarnıç altgeçidinin bulunduğu alandaki su seviyesinin, planlanandan yüksek çıkması olduğunu belirttiler. Altgeçit inşaatının zemininde bu nedenle taş dolgu çalışması yapılarak üzerine demir karışımlı 25 santim kalınlığında beton atıldığını belirten yetkililer, "Tüm bunlar zaman aldı. Bu nedenle yüklenici firmaya, 15 Nisan tarihine kadar süre uzatımı verildi" diye konuştu.
Gaziemir Tansaş altgeçidi ile Sarnıç altgeçitlerinin 15 Nisan'da bitirilmesi beklenirken, imar planlarındaki düzenlemeler nedeniyle geç ihaleye çıkan ESBAŞ altgeçidinin de Haziran'da bitmesi öngörülüyor. Nisan'da rahatlamayı bekleyen Gaziemir sakinleri, bu kez ESBAŞ altgeçidi için 2 ay daha sıkıntı çekmek zorunda kalacak.

Kaldırım yapılıyor
Sarnıç Kavşağı'nda, Emlak Bankası Konutları önünden başlayıp ESBAŞ Kavşağı'na kadar Akçay Caddesi üzerindeki sağlı sollu tüm kaldırımlar ve inşaat sırasında bozulan yeşil alanlar yeniden düzenlenecek. Bu da yaklaşık 10 bin metrekare kaldırım yapıyor. Tüm çalışmaların Nisan'ın ikinci haftasına kadar bitmesi öngörülüyor.

Yeni Asır / 01.04.2007