‘Eski metropolü çok ihmal ettik’

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZBETON'daki toplu iş sözleşmesi imza teröninde itirafta bulundu, "Yoğun çalışmayla arayı kapatacağız" dedi

 

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır 27.10.2007)

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kendilerine bağlı belediye sayısının 9'dan 57'ye çıkmasının ardından asfalt çalışmalarını yeni bağlanan 48 ilçe ve belde belediyelerde yoğunlaştırdıklarını, eski metropolü ihmal ettiklerini söyledi. Başkan Kocaoğlu, yoğun bir çalışma başlatarak, 2008 yılı Kasım ayına kadar kent içinde asfalt, yol, kaldırım, istinat duvarı, merdiven, dere korkuluğu gibi eksiklerin hepsini gidereceklerini açıkladı.
Büyükşehir'in altyapı şirketi İZBETON'la ilgili toplu iş sözleşmesinin imza töreni, anlaşmadan 15 gün sonra yapıldı. Başkan Kocaoğlu, Belediye İş Genel Sekreteri Nihat Ayçiçek, Belediye-İş 6 No'lu Şube Başkanı Adnan Güntay'ın da katıldığı imza töreninde, önemli açıklamalarda bulundu.
Başarılı çalışmalara rağmen bazı eksikler olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, eski metropolü ihmal ettiklerini söyledi. Yeni bağlanan ilçe ve belde belediyelerine öncelik verdiklerini itiraf eden Başkan Kocaoğlu, "Bu ihmalin iki nedeni vardı. İlki, bölgelerin bir an önce toparlanmasını istedik. İkincisi ise, kent merkezine doğalgaz çalışmalarının arkasından girmeyi planladık. Konak, Karşıyaka, Buca ve Bornova başta olmak üzere metropol geneline yoğun bir çalışma programı uygulayacağız. 2008 Kasım'ına kadar tüm ilçelerde asfaltlama, yol, kaldırım, merdiven gibi işlerin hepsi bitmiş olacak" diye konuştu.

Yüzde 20 zam verildi
İZBETON'da toplu iş sözleşmesiyle işçilere yüzde 20 zam yapıldı. Yeni sözleşmeyle işçiler, ücretin yüzde 70'ini değil, tamamını alacak. Bu düzenleme ile işçi maaşlarında yüzde 50'ye yakın artış sağlandı. Sendika Genel Sekreteri Nihat Ayçiçek, 711 işçiyi kapsayan sözleşmeyi imzalayan Başkan Kocaoğlu'na teşekkür etti.