Eski başkanları zaman kurtardı

İzmir’in Karşıyaka İlçesi’nde imar planında yeşil alan görülen alana çok katlı otopark yaptırdıkları, mahkeme kararından sonra da otoparkı yıktırararak belediyeyi 5.7 trilyon lira zarara uğrattıkları iddiasıyla Yüksel Çakmur ile Burhan Özfatura hakkında açılan dava zaman aşımına takıldı.

Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın talimatı üzerine açılan davaya bakan İzmir İdare Mahkemesi, davanın bir yıl içinde açılmadığı için zaman aşımına girdiği kararını verdi. Büyükşehir Belediyesi Hukuk Servisi avukatları, müfettişlerin sorguya başlamadan önce iddia aşamasındaki bölümün bir yıllık süre içine girmemesi gerektiğini, Piriştina’nın talimatı verdikten sonra sürecin başlaması gerektiğini savunarak Yargıtay’a başvurdu. Belediyenin gerekçesini dikkate almayan Yargıtay 4.Dairesi, mahkemenin kararını onaylayarak Yüksel Çakmur ile Burhan Özfatura hakkında açılan davanın zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasına karar verdi.

Bunun üzerine belediye avukatları, kararın düzeltilmesi için bir kez daha Yargıtay’a başvurdu. Bununla ilgili karar önümüzdeki günlerde verilecek. Yargıtay karar düzeltme itirazında mahkemenin verdiği kararı desteklerse Çakmur ile Özfatura hakkında açılan dava ortadan kalkacak. Ters bir karar çıkarsa Karar Çakmur ile Özfatura hakim karşısına çıkarak yargılanacak.

ÖNCE ÇAKMUR BAŞLATTI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Yüksel Çakmur, 1991 yılında Karşıyaka İstasyon Bölgesi’nde katlı otopark yapılması kararlaştırdı. Çevrecilerin şikayeti üzerine konu İdare Mahkemesi’ne taşındı. Dava sürerken Çakmur’dan sonra göreve gelen Burhan Özfatura, trilyonlar harcanmasından sonra otoparkı tamamladı. İdare Mahkemesi, yapımı tamamlanan otoparkın yıkılması yönünde karar verdi. Ancak kimse katlı otoparkı yıkmaya yanaşmadı. Daha sonra yine trilyonlar harcanarak otopark kullanıma açılmadan yıkıldı. Otoparkın yapımı ve yıkımından sonra 5.7 trilyon lira harcandığı tespit edildi.

ÖZFATURA SAVUNDU
 
Davanın zaman aşımına girmesiyle birlikte hakkında açılan 201 davadan beraat ettiğini belirten Burhan Özfatura, “Biz o dönem doğru olanı yaptık. Otopark yaparak orayı toparlayıp faydalı bir iş yapmıştık. Ama ne yazık ki çevreci diye geçinen bir takım Özfatura düşmanları, yaptığımız otoparka karşı çıktılar. Biz belediyeye zarar değil kar ettirdik. Şimdi oraları perişan vaziyette. Bizim yaptığımız otopark dursaydı böyle olmazdı” dedi.

Otoparkın ilk olarak kendisinin

başkanlığı döneminde yapılmaya başlandığını, Özfatura döneminde de devam ettiğini belirten Yüksel Çakmur ise “O dönem Karşıyaka esnafı alışverişe gelenlerin arabalarını park edemediğni ve dolayısıyla park sorunun işlerini etkilediğini söyledi. Biz de bunun üzerine Karşıyaka Çarşısı’nın arkasında bulunan alana otopark yapmaya karar verdik. Biz orada hatalı bir iş yapmadık. Oradaki otopark hem vatandaşaları hem esnafı rahatlatacaktı” diye konuştu.

Cumhur ERKEK / İZMİR Akşam EGE – 09.10.2007