Erken seçim EXPO’yu etkilemez

YÜRÜTME KURULU, ADAYLIK YOLUNDA HIZ KESMEYECEK

Büyükelçi Büyükdavras, İZEXPO konsorsiyum proje çalışmalarının başlayacağını açıkladı

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır) 05.05.2007{nomultithumb} 


(soldan sağa) İsmail Yılmaz İl Genel Meclis Başkanı, Necil Nedimoğlu- Dışİşleri Bakanlığı çok Taraflı Kültürel İşler Daire Başkanı, Mengü Büyükdavras Yürütme Kurulu Başkanı, Tunç Soyer EXPO Genel Sekreteri, Fahri Aykırı- Vali Yardımcısı, Ekrem Demirtaş İTO Başkanı, Tuğrul Yemişçi İTB Başkanı

EXPO Yürütme Kurulu Başkanı Büyükelçi Mengü Büyükdavras, önümüzdeki aylarda yapılacak erken seçimin İzmir'in EXPO 2015 adaylığı konusundaki çalışmaları sekteye uğratmasının sözkonusu olmadığını söyledi. Büyükdavras ayrıca İnciraltı'ndaki EXPO alanının belirlendiğini ve Yönlendirme Kurulu'nun onayının ardından tanıtım ve projelerin hazırlanması için çeşitli uzman şirketlerin katılımıyla oluşturulan İZEXPO konsorsiyumunun proje çalışmalarına başlayacağını kaydetti.
İzmir Valiliği toplantı salonunda Büyükdavras'ın başkanlığında dün bir toplantı düzenlendi. EXPO Yürütme Kurulu üyelerinin eksiksiz katıldığı toplantıda İZEXPO konsorsiyumu adına Meteksan firması ile imzalanacak sözleşme detaylarını, 18 Haziran'daki Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurulu'na kadar yapılacak tanıtım ve kulis çalışmaları görüşüldü. Büyükdavras, "Toplantıda İnciraltı ile ilgili mevcut hukuki durumun ve teknik çalışmaları görüştük" dedi.
Erken seçim kararının EXPO sürecini etkilemeyeceğini belirten Büyükdavras, "Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi'nin EXPO bütçesine kaynak aktarması ile ilgili olarak yapılacak yasal düzenlemede bizim görevimiz metni hazırlayıp, Bakanlar Kurulu'na göndermek. Biz bunun biran önce çıkması için uğraş vereceğiz" dedi.

Yönlendirme Kurulu
Büyükdavras, şunları söyledi: "Önceliğimiz ele aldığımız konuları sonuçlandırmak. Nihai karar mercii Yönlendirme Kuruludur. Bugün ele aldığımız konuları onların onayına sunacak hale getireceğiz. 1 hafta – 10 gün içinde Yönlendirme Kurulu'na sunacak hale getirmemik lazım. Önümüzdeki Yönlendirme Kurulu toplantısında birçok karara imza atılacak."

Tema için toplantı
EXPO 2015 İzmir için belirlenen sağlık teması ve bunun alt başlıklarının görüşülmesi için 9 Mayıs'ta İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde bir toplantı düzenleniyor. Toplantıda, Ege Üniversitesi Röktörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır ve Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı, Şifa Hastaneleri Grubu Başkanı Mahmut Akdoğan, Kent Hastanesi Başhekimi Uğur Saraçoğlu, İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner, İzmir Ticaret Odası Tıbbi Malzemeler ve Sağlık Kurumları Meslek Komitesi üyelerinin yanısıra basın yayın sektör temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 50'nin üzerinde konuk, tema ve alt temalarla ilgili fikir alışverişinde bulunacak.

Geziler başlıyor
Yürütme Kurulu toplantısında ayrıca 29 Mayıs- 3 Haziran tarihleri arasında EXPO adaylık sürecine katkıda bulunmak amacıyla iki alternatif gezi programı hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. 29 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan'ı kapsayan ilk programın yanısıra 29 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında İran, Lübnan ve İsrail'i kapsayan alternatif bir program hazırlandığı ve hangi programın geçerli olacağına EXPO Tanıtma Kurulu Başkanı Solmaz Ünaydın'ı karar vereceği öğrenildi.