ENGELLİYİ UNUTTULAR

20 KATLI APARTMANLAR İNŞA ETTİLER AMA…
Mavişehir’de dev binalar yapılırken ''bir ayrıntı'' gözardı edildi. Tekerlekli sandalyeler için merdivenlere rampa kurulmadı. Şimdi olay yargıya yansıdı

Nesrin Coşkun Milliyet Ege 12.03.2007{nomultithumb}

Torun keyfi yaşıyordu
MAKİNE yüksek mühendisi 74 yaşındaki Mehmet Oğuz Özkoç, 6 yıl önce İzmir’in süper semti Mavişehir’deki 2. Etap Kuğu Sitesi’nde 20 katlı, 60 daireli apartmandan ev aldı. 5. katta oturan Özkoç, aynı sitede oturan iki çocuğu ve üç torunuyla komşu olmanın keyfini yaşamaya başladı.

4 yıl önce rahatsızlandı
ÖZKOÇ, Bornova’daki pastanesinde çalışmaya devam ederken 4 yıl önce parkinson hastalığı yüzünden denge kaybına uğradı. Gün geçtikçe ayakta duramaz hale gelen Özkoç, site yönetimine başvurdu, apartman girişine tutunarak yürüyebilmesi için trabzan yapılmasını istedi.

Kapıcının ''desteği'' de kesildi
PROJEDE yer almadığı gerekçesiyle isteği reddedilen Özkoç, geçen yıl tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Kapıcının yardımıyla sabahları arabasına binen Özkoç, dönüşünde evine çıkarıldı. Bu kez de sitede ''kişiye özel hizmet'' tartışması çıkınca bu yardım da kesildi.

Son sözü mahkeme söyleyecek
SAPASAĞLAM ayaktayken kendini engelli hayatın içinde bulan Özkoç, merdivene rampa yapılmasını önerdi, bu da mümkün olmadı. Özkoç, ''Yasal bir zorunluluğun yerine gelmesi için ricacı oldum, çözüm bulamadım. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurdum. Kararı yargı verecek'' dedi.

Yönetim diyor ki…Binanın yapısı uygun değil

Site yöneticilerinden Kahraman Turumtay özetle şöyle dedi: ''Biz Mehmet Oğuz Özkoç’tan gelen talebi olumlu karşıladık. Ancak apartmanın projesinde engelli girişi olmadığı için bu değişiklik zor. Eğim çok yüksek. Binanın mimarisinde ve statik yapısında değişiklik gerekir. Kendileri de bir proje bulamadı. Çözümsüzlüğün içindeyiz. Emlakbank, apartmanları yaparken maalesef engelli girişlerini unutmuş. Kapıcıların apartmanlarındaki hastalara, engellilere yardım etme görevi yasada var. Ancak sürtüşmeler sonucu doğan gerginlik yüzünden bu konuda da sorun çıktı. Engelliye karşı bir tavır yok.''