Engelliler parkına buz pateni de var

{nomultithumb}Buca Belediye Başkanı Şeboy, CHP'nin açtığı davaya rağmen tesisi bitiriyor

SÜLEYMAN SAĞAT (Yeni Asır 09.07.2007)

Buca Belediyesi'nin yapımına başlamasından sonra, inşaatın durdurulması için dava açılan Şirinyer'deki Engelliler Parkı tamamlanma aşamasına geldi. CHP Buca İlçe Başkanı Mehmet Süne'nin, park içinde yapılan binaların imar kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle açtığı davada, şu ana kadar harhangi bir karar alınmadı.
Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, "Bu bir hizmettir. Engelli vatandaşlarımıza yönelik bu hizmetin engellenmesine izin vermeyeceğiz" dedi ve şu açıklamayı yaptı:

Bu bir hizmettir
"Şirinyer'deki Engelliler Parkı'nı kısa süre içinde tamamlayacağız. Açıldığında, engellilerimizi evlerinden alıp parka getireceğiz. Burada her türlü ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra yine evlerine bırakacağız. Bu bizim sorumluluğumuz. Parkın projesi, AKP Genel Merkezi tarafından yapılan "En güzel projeler" yarışmasında, 1700 belediye arasından ödül kazandı. Titiz bir çalışma oldu. Engelli dostlarımıza, hoşça vakit geçirecekleri bir alan açıyoruz."
8 bin 300 metrekare alan üzerine yapılan parkta engelliler için diğer arkadaşları gibi oyun oynamanın, salıncakla sallanmanın, kaydıraktan kaymanın, hayalden gerçeğe dönüşeceğini belirten Başkan Şeboy, "Aynı zamanda engellilerimiz ve aileleri, birbirleriyle bu mekanda iletişim kurma imkanına sahip olacak, dertleri, sevinçleri paylaşabilecek" dedi. Başkan Şeboy, engelli vatandaşların ulaşımını sağlamak amacıyla özel donanımlı bir araç satın alındığını sözlerine ekledi.
CHP Buca İlçe Başkanı Mehmet Süne'nin açtığı yürütmeyi durdurma davasında henüz herhangi bir karar alınmaması nedeniyle, inşaatın devam etmesinde bir sakınca olmadığı belirtildi. Davanın, yeşil alanda yapılaşmanın imar kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle açıldığı belirtildi.

Neler var?
* Görme engelliler için duşlu, özel tuvaletler.
* 200 metrekare kapalı alanı olan kafeterya.
* Otistik çocuklar ve görme özürlü çocuklar için oyan odaları, grup çalışması yapılabilecek salonlar.
* Boyama duvarı hazırlandı.
* Yürüyüş yolları.
* Zemin, kauçuk esaslı yumuşak malzemelerle kaplanıyor.
* Görme engelliler için kabartmalı tabelalar.
* Sentetik buz pisti.
* Engelli olmayan çocuklar için oyun setleri.