Şemikler isyanına CHP’li damgası

30 binin üstünde imza toplayan ikili için mahallerindeki sorun partilerinin bile önüne geçti…
<ÜMİT YALDIZ – Gazeteyenigün> 17.03.2007{nomultithumb}
Aliağa-Menderes projesinin Karşıyaka Şemikler bölümünde imza ve toplu gösterilerle büyüyen isyanın başını CHP’liler çekiyor. Metro hattının Şemikler’de yer üstünden geçirilmesi ve oluşturulan duvarları protesto eden binlerce kişinin önderliğini aynı zamanda Makedonya Göçmenleri Dernek Başkanı olan CHP İl Disiplin Kurulu Başkanı Necat Yılmaz ve Kurultay Delegesi Hasan Akkaya çekiyor.  Şemikler için toplanan imzalar 30 bin sınırına dayanırken Metro hattı için yapılan duvarların utanç duvarı haline geleceğini kaydeden halkın önünde CHP’lilerin olması dikkat çekti. Protesto gösterilerine katıldıkları için Aziz Kocaoğlu tarafından eleştirilen Eski Belediye Başkanları Cengiz Bulut ve Ahmet Sarışın ise “Avrupalı Manş denizini geçip tünel yaparken, Kocaoğlu’nun maliyetten kaçıp İzmir’i utanç duvarlarıyla ikiye ayırmaya hakkı yok. Başkan bizi eleştirerek gündemi değiştirmek istiyor” dedi.  
Sivil toplum kimliğim ağır bastı
CHP İl Disiplin Kurulu Başkanı ve Makedon Göçmenleri Dernek Başkanı Necat Yılmaz, 47 yıldır oturduğu evinin 30 metre yakınından geçecek metro projesinin her 5 dakikada bir yapılacak karşılıklı seferlerle buradaki hayatı felç edeceğini söyledi. Şemikler’deki 4 mahallede ağırlıklı olarak başkanı olduğu derneğin üyelerinin oturduğunu anlatan Yılmaz, “Parti kimliğimden öte sivil toplum kuruluşu kimliğim ağır bastı. Utanç duvarı ve gürültü kirliliği bu bölgedeki yaşamı perişan edecek. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kafa kafaya verip bu bölgede metroyu 500 metre kadar yeraltından geçirseler sorun çözülecek. Bizim demokratik talebimiz budur” dedi. Yılmaz bugün yapılacak toplantıya her partiden milletvekillerini de davet ettiklerini belirterek, “Topladığımız imzaları onlara teslim edeceğiz” dedi.
Bornova’ya nasıl para buldu ?
CHP Kurultay Delegesi Hasan Akkaya imzaların 33 bini bulduğunu belirterek, “Geçen hafta Başkan Aziz Kocaoğlu ile uzun bir konuşma yaptım. Özetle ‘Adım Hıdır, elimden gelen budur’ dedi. Proje için 250 milyon dolarlık bütçe ayırdığını, bu alanın yeraltına alınması için para bulamadığını söyledi. Aynı zamanda Şemikler, Yalı ve Demirköprü Mahallesi Sakinleri Platformu sözcüsü Hasan Akkaya, Metro’nun Bornova hattının ise tamamının  yer altına alınmasının düşündürücü olduğuna dikkat çekerek, “Metro Şemikler’de yer üstünden giderken, Bornova’da tamamen yer altına alınmasın da nelerin etken olduğunu bilmek istiyoruz”dedi. Topladıkları 30 binin üstündeki imzaları bu gün toplantıya gelecek milletvekillerine ileteceklerini anlatan Akkaya, “CHP’ye, AKP’ye ve Anavatan’a faks çektik. Kim gelirse imzaları onlara teslim edip gelmeyenleri halka teşhir edeceğiz” diye konuştu.  Siyasi bir amaç taşımadıklarının altını çizen Akkaya, “Bu yol komşuları, okulları, camileri, pazaryerini daha doğrusu insanları birbirinden ayıracak. Biz sadece doğrunun yanındayız” diye konuştu.
Manş Denizi’ni geçiyorlar
Şemikler’deki toplantıya destek verdikleri için Başkan Aziz Kocaoğlu’nun eleştirilerine hedef olan Bornova Eski Belediye Başkanı Cengiz Bulut ile Konak Eski Belediye Başkanı Ahmet Sarışın da Başkan’ın eleştirilerine yanıt verdi. Avrupa’da Manş Denizi’ni tünellerle geçen belediyelerin İzmir’de ‘Su çıktı, param yok’ gibi bahaneler üretmesini anlayamadıklarını anlatan Başkanlar, “Kocaoğlu bizi eleştirerek asıl gündemi saptırıyor. Şemikler’den başlayarak çok yerde bu proje İzmir’i utanç duvarlarıyla ikiye ayıracak. Sorun budur. Ahmet, Mehmet meselesi değildir” dediler.