Çeşme’yi 12 ay yaşatacak teleferik projesi hazır

Uzman Ayşe Aytav'ın hazırladığı 13 milyon dolarlık projeye göre Çeşme, 2 yıl içinde günde 2 bin turisti ağırlayıp yılda 18 milyon dolar gelir kazanacak

CEYDA DİNÇBAKIR

Türkiye'nin batı ucundaki Çeşme'den hala dünya standartlarında yararlanamayan turizmcilere, 'altın fırsat' çıktı. Her yeni sezonu binbir umutla açıp, hüsranla kapatan Çeşme'yi kruvaziyer turizminin merkezi haline getirip sezonu 12 aya çıkaracak bir proje hazırlandı.
10 yıldır değişen turizm trendlerini izleyip, ekonomik altyapısıyla birlikte dünya ölçeğinde proje hazırlayan uzman Ayşe Aytav, bugün İzmir'e gelecek olan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a da projesini anlatmak istiyor. Aytav, "Pratik açıdan uygulanabilirliği yüksek bir proje. Yatırım maliyeti 13 milyon dolar olan proje hayata geçirilirse, Çeşme 2 yıl içinde günde 2 bin turisti ağırlayıp yılda 18 milyon dolar gelir elde edecek" dedi.

GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Deniz biyolojisi üzerine uzmanlaşan Ayşe Aytav, Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürlüğü'nde balıkçılık teknolojisi mühendisi olarak görev yapıyor. Turizm yatırımlarını yakından izleyen Aytav, Çeşme'yi cazibe merkezi haline getirmek için çaba gösteren turizmcilere çağrıda bulundu. "Çeşme Kruvaziyer Turizmi Vizyonu Projesi"nin diğer liman kentlerine de örnek olacağı düşüncesini taşıyan Aytav, projenin çok katılımlı ortaklık olarak planlanmasıyla tüm yatırımcılara açık olacağını savundu. Projeyi Kültür ve Turizmm Bakanlığı'nın mevzuatlarını inceleyerek hazırladığını anlatan Aytav, belediyeden esnafa, liman işletmesinden sivil toplum örgütlerine kadar herkesi bu projeye destek olmaya çağırdı.
Proje kapsamında temalı park, teleferik, delfinaryum (denizde barışı sembolize eden yunus havuzu) ve amfitiyatro gibi pek çok yapının yer aldığını aktaran Aytav, uygulamaya geçtikten sonra maliyetin bir yılda fazlasıyla çıkarılacağını öne sürdü. 300 bin metrekarelik bir alana yayılması planlanan proje 300 kişiye de istihdam olanağı yaratacak.

Projede neler olacak?
– Deniz seviyesine inen açık gondol tip teleferik yapılacak.
– Deniz kıyısında delfinaryum-su parkı kurulacak.
– Çeşme ve St. Petersburg kardeş şehirler ilan edilecek.
– Engelli vatandaşlar için özel parkurlar yapılacak.
– Amfitiyatro oluşturulacak.
– 1770-1774 Çeşme Deniz Savaşları'nda kullanılan gemi replikalarının sergileneceği temalı park yapılacak.
– Teraslı manzara restoranları gibi dinamiklerle Çeşme, Ege-Adriyatik hattı kruvaziyer turizminde merak edilen destinasyon haline getirilecek.

Kaynak: Yeni Asır – 06.10.2010 {nomultithumb}