Çeşme’ye yatırım zamanı geliyor

İzmir İl Genel Meclisi, Çeşme’nin önünü açacak bir karar aldı. Dört yıldır bekleyen Çevre Düzeni Revizyon Planı nihayet kabul edildi. Kararla ilçeye yüksek katlı binalar ve lüks oteller yapılabilecek.

ÇEŞME’de dört yıldır yatırımları engelleyen Çevre Düzeni Revizyon Planı, İl Genel Meclisi’nde kabul edildi. Yasal süreç sorunsuz şekilde ilerlerse, bir yıl içinde Çeşme’de yüksek katlı binalar ve lüks oteller yapılabilecek.
4 yıl 2 aylık bekleyişin ardından onaylanan plan Çeşme Belediyesi’ne gönderilecek. Belediye, binlik ve 5 binlik planları düzenleyecek ve Çeşme’de yatırımların önü açılmış olacak.

Meclisin CHP’li Çeşme üyesi Hakkı Pamukçu, teknik olarak altı ayda onaylanması beklenen planların 4 yıl 2 ay gibi uzun bir süreçte ancak yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Böylesi bir imar değişikliğinin ‘Angola Cumhuriyeti’nde’ bile olamayacağını savunan Pamukçu, yatırımın önünü açmak için var güçleri ile çalışacaklarını söyledi.

Hem zaman gitti hem para

Pamukçu, imar revizyon planlarının geç onaylanmasının zaman ve para kaybına neden olduğunu belirterek, “Pek çok yatırımcı yılgınlığa düşerek ilçeyi terk etti. Planların bundan sonra da engellenmeye çalışılacağını duyuyorum. Çeşme’nin imar planlarını engellemek gaflettir ve ilçe halkına ihanettir” dedi.
Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu da İl Genel Meclisi’nde kabul edilen planlar ile yatırımların önünün açılacağına dikkat çekti, “Bu gecikme olmamalıydı. Böyle olunca Çeşme’de yatırımlar durdu. Bundan sonra yatırımların yapılmasını diliyoruz. Basit bir revizyon planıydı. Hemen geçmesi gereken plandı. Ancak politikaya kurban giderek bu günlere geldik. Zararlı çıkan Çeşme oldu. Bu zarar yatırımların gecikmesi olarak karşımıza çıktı” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet Ege – 06.08.2010 {nomultithumb}