Çeşme’ye turizm şehri yapılıyor

24 işadamı, İzmir'in gözde beldesine 5 milyar euroya içinde oteller, termal tedavi merkezleri, alışveriş ve spor kompleksleri bulunan dev bir tesis inşa edecek

MURAT ŞAHİN (Yeni Asır  – 10.07.2007{nomultithumb})

Dünyanın en güzel tatil beldelerinden biri olan Çeşme, turizm şehri projesi ile dünyaya açılacak. "Çeşmewellnesstown" adı verilen proje bin 200 hektarlık alanda hayata geçirilecek ve 2 bin 200 yapıdan oluşacak. Proje içinde oteller, termal tedavi merkezleri, Kongre salonları, alışveriş merkezleri, spor ve eğitim tesisleri yer alacak. Çeşme Termal A.Ş. tarafından EXPO'nun sağlık temasına uygun olarak hazırlanan proje 5 milyar euroya mal olacak. Şirket, ön izin aldıktan sonra, bir yıl içinde yatırıma başlayacak.
İzmirli 24 işadamının ortağı olduğu Çeşme Termal A.Ş. tarafından geliştirilen ve 2003 yılında Turizm Bakanlığı'na başvuru yapılmasına rağmen bir türlü yer tahsisi yapılmayan projenin üç yıl içinde ilk etabının tamamlanması hedefleniyor.

Sorun yer tahsisi
Çeşme Termal A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Mehmet Beset, projelerinin EXPO organizasyonuna hazırlanan İzmir için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu söyledi. Proje üzerinde yedi yıldır çalıştıklarını ve finansman sorununu da çözdüklerini anlatan Beset, tek istediklerinin Çeşme'de projeyi hayata geçirecekleri yer tahsisi olduğunu söyledi. Turizm Bakanlığı'na başvurmalarına rağmen bugüne kadar kendilerine yer tahsisi yapılmadığını anlatan Beset, projenin finansmanı da yurtdışı kaynaklardan sağladıklarını belirtti. Beset, Çeşme'yi dünya sağlık turizminin en önemli merkezlerinden birisi haline getirmek istediklerini kaydetti.

Finans sorunu yok
Projenin Yunanistan'da yapılması için de teklif aldıklarını ancak projeyi Çeşme'de hayata geçirmek istediklerini anlatan Beset, "EXPO organizasyonunu İzmir'in alması halinde İzmir'e en az altı ay boyunca 30 milyon kişi gelecek. Bu kişilerin ulaşımı için yatırım yapılması gerekiyor. İzmir'de konaklamaları için oteller gerekiyor. Projemiz sağlık temalı EXPO için biçilmiş bir kaftan. Projenin altyapısı için 2.5 milyar euro gerekiyor. Biz birçok Avrupalı finans şirketinden 20 yıl vadelerle ilk üç yılı ödemesiz olmak üzere kaynak bulduk. Bu kaynakların bazılarının da yer tahsis edilmediği için süresi doldu. Ancak kaynak sorunumuz yok. Üç yıldır yer için mücadele ediyoruz. Yer tahsisinin yapılması halinde proje üç yılda çalışmaya başlayacak. Sekiz yılın sonunda da tam 2015 yılında EXPO'yu yapılacağı yıl proje bitmiş olacak" dedi.

Projeye sahip çıkılmalı
Çeşme'nin 12 ay turizme açılması için projelerinin bir başlangıç olacağını dile getiren Beset, Çeşme'yi sağlık ve turizm konsepti ile dünyaya sunacaklarını açıkladı. Dünyanın en bol oksijeninin buluduğu, sağlık ve güzellik şehri olan Çeşme'yi kaliteli yaşamın merkezi haline getireceklerine işaret eden Beset, projenin tamamlanması ile yılda 1.5 milyar euro döviz girişinin olacağını kaydetti. Turizm Bakanlığı'nın açtığı yer tahsis ihalelerinde astronomik teminatların istendiğine dikkat çeken Beset, bu proje için yurtdışından çok uygun koşullarda kredi bulmalarına rağmen, devletin hiç bir işe yaramayan arazilerin tahsisini yapmadığını kaydetti. İzmir'deki oda ve sivil toplum örgütlerinin de projeye sahip çıkmasını beklediklerini anlatan Beset, bugüne kadar proje hakkında bilgi sunmak için randevu istedikleri İzmirli yöneticilerin randevu bile vermediğini sözlerine ekledi.

Mehmet Beset Kimdir?
İzmir'de 1941 yılında doğan Mehmet Beset, bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında 1500'den fazla projeye imza attı. İzmir Karşıyaka Lisesi'nin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi'ni 1964 yılında tamamlayan Beset, o tarihten bugüne mimarlık yapıyor. Beset Mimarlık, Ar Müşavirlik Mühendislik ve Çeşme Termal Turizm firmalarında ortaklıkları bulunan Beset, 1983-2003 yılları arasında da inşaat ve yatırım konusunda çalışan büyük şirketlere stratejik danışmanlık hizmeti verdi. Yurtiçi ve yurtdışındaki mimarlık yarışmalarında 12 adet birinciliği ve üç adet de ikinciliği bulunan Beset, son yıllarda bütün mesaisini Çeşme Wellnesstown Projesi'nin hayata geçmesi için harcıyor.

Çeşme Termal A.Ş. ortakları
Mehmet Beset Mimar
Arda Beset Y. Mimar
Mustafa Yücetürk İşadamı
Rüstem Yüksel Turizmci
Uğur Canbolat Sanayici
Ahmet Turan Aşkar Makine Mühendisi
Mehmet İlter Erman Deniz Taşımacılığı
Ünlü Bilge İnşaat Y. Mühendisi
Lütfü Burşuk Topografya Mühendisi
Hasan Asker Tıp Doktoru
Uğur Belger İnşaat Y. Mühendisi
Doğan Şendil Elektrik Mühendisi/Müteahhit
Ali Okur Elektrik Mühendisi/Müteahhit
Şefik Güven Tıp Doktoru
Can Melek Ekonomist
Aydan Aksoy Maden Mühendisi/Müteahhit
Abdurrahman Özer İşadamı
Erkan Özseçkin İşadamı
Ahtan Reha Göksu Avukat
Fatih Murat Bulut İşadamı
Aydoğan Ünsün Mimar
Kazım Baydilli Ekonomist Dr/Finans Danışmanı
Ayse Dickson Y. Ekonomist/Finans Danışmanı
Yücel Arat Y.Ekonomist /Finans Danışmanı

Projede neler olacak
Termal Tedavi ve rehabilitasyon merkezi
Diyaliz merkezi
Hastane
Tema Köyleri
Güzellik Merkezi
Fizik Tedavi
Tedavi Havuzları
Stres Tedavisi
Asya stili SPA uygulama alanları
3 adet 5 yıldızlı otel (1030 oda)
Huzurevi
Villa (300 adet)
Değişik büyüklüklerde oteller
Kongre Merkezi (5 bin kişilik)
Açık Hava Tiyatrosu (5 bin kişilik)
Tiyatro ve Konser Salonu (2 bin 500 kişilik)
Botanik Bahçesi
İbadet yerleri
Çocuk Bakım ve Oyun üniteleri
Yat Limanı (450 yat kapasiteli)
Alışveriş merkezleri
Günübirlik tesisler
Sinema, Eğlence merkezleri
Şarap Tesisleri
Zeytin-Zeytinyağı ve Sabun imalathanesi
Süt ve Sütlü mamüller İmalathanesi
Labaratuvar ve vücut bakım ürünleri tesisleri
Golf Tesisi
Atlı Spor Tesisleri
Değişik branşlara hizmet edecek spor tesisleri
Eğitim Tesisleri