Çeşme’nin kaderini bu proje değiştirecek

yenigün-25.09.2007{nomultithumb}

60 ortaklı TETUSA’nın Çeşme’ye çağ atlatacak termal turizm merkezi projesi hazırlandı
İzmirli işadamlarının 25 milyon dolarlık SPA Kür Merkezi yatırımı için arazi arayışı sürüyor 

Özel Sağlık Hizmetleri Termal Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş’ni (TETUSA) SPA Kür Merkezi adı verilen projesi Çeşme’yi termal tedavi, güzellik ve eğlence merkezi haline getirecek. 
SPA Kür Merkezi’nin Çeşme ekonomisine büyük katkısı olacağını belirten TETUSA Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Ertan, projenin hayata geçirilmesi için arazi bulmaya çalıştıklarını söyledi. Turizm Bakanlığı tarafından yüksek bedelle ihaleye çıkarılan arazilerle riskli olduğu için ilgilenmediklerini kaydeden Ertan, “Kaldı ki söz konusu ihalelere diğer kurumların teklif dahi vermemesi, şirketimizin bu ihalelere katılmamasının yerinde bir karar olduğunu ortaya koymuştur.

Özel bir şahsın mülkiyetinde bulunan bir taşınmaz ile Çeşme ve Alaçatılı Belediyeleri’nden birine ait olan bir arsanın ihaleye çıkartılması halinde bu ihaleye katılacağız. Ayrıca yabancılarla da ortaklık görüşmelerimiz sürüyor” dedi. Ertan, projenin başlangıç yatırımın 20-25 milyon dolar olduğunu zaman geçtikçe bu rakamın artacağını da açıkladı.

Çeşme’ye hayat verecek
Çeşme’nin son 40 yıldır termal turizm merkezi olma yolunda önüne bir hedef koyduğuna dikkati çeken Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, deniz ve eğlence turizminin yanında tedavi amaçlı termal turizmin de Çeşme ekonomisine büyük katkısı olacağını söyledi. Tütüncüoğlu, Ilıca’daki arsanın ihaleye çıkarılması amacıyla söz konusu yerde teknik planlama çalışması başlattıklarını ve en geç Ocak ayında bu alanın ihaleye çıkarılmasına çalışacaklarını bildirdi.Faik Tütüncüoğlu, “Çeşme’yi sevenlerle birlikte bizi de mutlu edecek bu proje için açık ve şeffaf bir ihale yapılacaktır. Çeşme ekonomisine katkıda bulunacak, çevreye ve doğaya zarar vermeyecek, Çeşme’ye hayat getirecek bir proje geliştirileceğini umuyorum” dedi.
PROJEDE NELER VAR?
200 yataklı otel SPA ve aquapark
Projenin mimarı Vedat Tokyay, SPA Kür Merkezi’nin, birbirinden kopuk kentsel alanlar yaratmak yerine, Çeşme’nin “İzmir’in incisi” kimliğine sahip tarihi kaplıca otellerini, 21. yüzyılda yaratılacak modern kentsel bir bölge ile birleştirmek için insan odaklı can damarları bulmayı amaçladığını söyledi.53 bin metrekarelik alanı kapsayan projede 200 yataklı bir otel, rezidans birimleri, SPA girişi, klinikler, kaplıca kür havuzları, mekanoterapi, elektroterapi vb. gibi fizik tedavi uygulama alanları, fitness, pilates, aerobic, yoga  salonları, sağlık estetik merkezi, kapalı yüzme havuzu, kapalı squash, tenis, basketbol, voleybol salonları, eğlence merkezi, kafeterya, aquapark özellikli açık yüzme havuzu ve arasta modelinde düzenlenmiş tek katlı geniş bir çarşı, 500 araçlık otopark bulunuyor.