Çeşme’nin kaderi Anayasa’da

 

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç: Turizm tahsisi için son söz söylenmedi…

<ÜMİT YALDIZ – Gazete Yenigün> 17.07.2007{nomultithumb}
Turizm Bölgesi ilan edilen Çeşme’deki arazilerin kaderini Anayasa Mahkemesi belirleyecek. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İzmir ziyaretinde AKP İzmir İl Başkanlığı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koç, orman arazilerinin tahsisi amacıyla Anayasa Mahkemesi’nin vereceği kararı beklediklerini, Çeşme’deki arazilerin tahsisi için de Nisan-Mayıs ayında ihaleye çıkacaklarını söyledi. Çeşme’deki turizm amaçlı tahsislerle ilgili Antalyalı bir avukatın itirazı üzerine çıkarılan yasanın Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle 6. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı aldığını hatırlatan Bakan Koç, “Anayasa Mahkemesi kararı beklenecek. Tahsise izin veren kanunun, Anayasa’ya uygun olup olmadığı ortaya çıkacak. Müspet bir karar çıkacağını umut ediyorum. Bu durumda durdurma kararı da otomatik olarak ortadan kalkacak. Bizde projeye devam edeceğiz’’ diye konuştu.
Ayaklarına kurşun sıktılar
Koç, Devlet Tiyatrosu sanatçılarının dizilerde oynamasına izin verilip verilmeyeceğine yönelik soruyu üzerine ise “20 sene önce çıkarılan bir kanun. Ancak bu kanunun tüzüğü yayınlanmamış. Yönetmelik gereği tayin yapılmış, bu arkadaşlar itiraz etmişler. İtiraz yönetmelikle verilen dizelerde oynama hakkını da ortadan kaldırıyor. Yani bu arkadaşlar kendi ayaklarına kurşun sıktılar. İşini aksatmadığı sürece dizilerde oynaması sorun değil, bunu da yeni bir yönergeyle düzelteceğiz. Ancak tüzüğü de çıkaracağız” dedi. AKP’yi karıştıran Cumhurbaşkanlığı anketi ve Mehmet Aydın’ın öne çıktığıyla ilgili yorum yapmak istemeyen Koç, “Ben hükümetin bakanıyım, bu sonuçtan haberim yok. Ancak Mehmet Aydın hoca çıktıysa buna sevinirim. Çünkü Mehmet Hoca benim de hocamdır.” dedi.
Süngerler ne işe yarıyor?
Toplantılarda uyuklamasıyla ünlü Bakan Koç, basın toplantısı öncesi gazetecilere “İsterseniz gözlerimi kapatayım, çekim yapın, sonra uğraşmayın” diye takıldı. Toplantı sonunda televizyon mikrofonlarını incelemeye alan Koç, “Mikrofonların üzerindeki süngerler ne işe yarıyor” diye sordu. Oldukça neşeli olan Koç, esprileriyle herkesi güldürdü