Çeşmeli otellerin ‘manzara’ savaşı

{nomultithumb}

Çeşme’de üç yıldızlı Pırıl Otel’i dört yıldızlı yapmak için üzerine 2 kat eklendi. Bu durum, arkadaki Papillon Oteli’nin deniz manzarasını kapattı. Manzarının kapanması üzerine müşteri kaybetmeye başlayan Papillon Otel’in sahibi Ayfer Bursalıoğlu, belediye meclisi tarafından verilen iznin iptali için mahkemeye başvurdu. Yaklaşık 3 yıldır süren dava sonunda bilirkişilerin raporunu da dikkate alan İzmir 3.İdare Mahkemesi üyeleri, sonradan ek olarak yaptırılan 2 katın yıkımına karar verdi. Bu kararı Danıştay 6. Dairesi de kararı onayladı. Bu karardan sonra Ayfer Bursalıoğlu, belediyeye yazı gönderip ek yapılan 2 katın biran önce yıkılmasını istedi. Her iki otelci arasındaki manzara tartışması, en çok belediyenin başını ağrıttı.

Çeşme’de yaşanan “manzara davası”, Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel’in sahibi olduğu İnönü Mahallesi’ndeki üç yıldızlı Pırıl Otel’i genişleterek dört yıldızlı hale getirmek amacıyla belediyeye imar değişikliği için başvurmasıyla başladı. Öncel’in başvurusu, Belediye Meclisi’nce uygun görülerek kabul edildi ve otel 2004 yılında genişletilmeye başlandı.

HEMEN İTİRAZ GELDİ

Bunun üzerine Pırıl Otel’in arkasında bulunan Papillon Otel’in sahibi Ayfer Bursalıoğlu, imar değişikliğinin bölgedeki bina yoğunluğunu artırdığını, plan bütünlüğünü bozacağını söyledi. Bursalıoğlu, ek inşaatın kendi otelinin deniz ve Sakız Adası’nın manzarasını kapattığını iddia ederek yürütmenin durdurulması ve kararın iptali için İzmir 3. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, bilirkişi raporuna dayanarak yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

BELEDİYEDEN BAŞVURU

Çeşme Belediyesi, İzmir 3. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz etti, ancak mahkeme itirazı yerinde görmeyerek başvuruyu reddetti. Bunun üzerine Papillon Otel’in sahibi Bursalıoğlu, belediyeye başvurarak mahkeme kararının uygulanmasını ve Pırıl Otel’in yıkılmasını istedi. Belediye bunun üzerine Danıştay’a başvurdu. Danıştay 6.Dairesi de yerel mahkemenin kararını yerinde görerek onadı.

MÜŞTERİ KAYBETTİK

Arsayı alırken deniz manzaralı olduğu ve Sakız Adası’nı gördüğü için alıp otel yaptıklarını belirten Ayfer Bursalıoğlu’nun oğlu Fatih Günday, “Önümüzde bulunan üç yıldızlı Pırıl Oteli, Çeşme Belediyesi Meclisi’nin kararı ile 2 ek kat çıktı. Daha önce 9 metre olan otelin yüksekliği de 17 metreye yükseldi. Bu da bizim otelin deniz manzarasını tamamen kapattı. Daha önce zemin kattan görülen deniz manzarası, şimdi 3 kattan zor görülüyor. 20 otel 4 katlı iken, Pırıl Otel’e 6 kat izin verilmesi müşteri sayımızı da etkiledi. Hukuk mücadelemizi kazandık. Şimdi belediyenin izin verdiği ek katları yıktırmasını bekliyoruz” dedi. Ayfer Bursalıoğlu da adaletin geçte olsa tecelli ettiğini ve yapılan ek katların biran önce yıktırılmasını beklediklerini söyledi.

BİZİMLE İLGİSİ YOK

Çeşme Belediye Başkanı Tütüncüoğlu, imar değişikliği ile ilgili kendilerine gelen başvuruyu değerlendirdiklerini ifade ederek, “Belediye Meclisi imar değişikliğini inceledi, onay verdi. Şimdi buna karşı açılmış bir dava var. Hukukçular konuyu inceliyorlar” dedi. Pırıl Otel’in sahibi Veysi Öncel, davanın belediye aleyhine açıldığını söyleyerek, “Bizimle ilgili bir şey yok. Yürütülen idari bir dava” diye konuştu.

Cumhur ERKEK / İZMİR Akşam EGE 16.10.2007