Emekçiler kent dışına itiliyor

TMMOB Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi, gerçekleştirdiği sempozyumla kentsel dönüşüm projesini tartıştı. Caddebostan Kültür Merkezinde önceki gün gerçekleştirilen “Anadolu Yakasında Kantsel Gelişim Kentsel Dönüşüm” sempozyumuna Yard. Doç. Dr. Binnur Öktem Ünsal, Araş. Gör. Besime Şen, Sosyolog Dr. Şükrü Aslan, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztük, ve Kadıköy, Üsküdar, Beykoz , Derbent’ten kentsel dönüşüme karşı mücadele eden dernek temsilcileri katıldı.
Sempozyumda konuşan akademisyen ve uzmanlar, kentsel dönüşüm projesinin amacının işçi mahallelerini sanayi üretimiyle birlikte kent dışına iterek, kenti sermayenin hizmetine açmak olduğunu vurguladılar.
80’den bu yana iktidar olan partilerin kent politikaları hakkında bilgi veren Yard. Doç. Dr. Binnur Öktem,kentin üretim sektöründen arındırılarak ekonominin motor gücü haline getirilmek istendiğine vurgu yaptı.
Fabrikalar ve sanayi siteleri etrafında kurulan ve artık kentin içine giren işçi mahallelerinin sanayi ile birlikte kent dışına çıkarıldığını belirten Araş. Gör. Besime Şen, kent merkezlerinin zenginlere bırakılmasının amaçlandığını ifade etti.
Projelerin mekan kaynaklı projeler olduğa vurgu yapan Sosyolog Dr. Şükrü Aslan da, bunun yerine insanı temel alan projeler yapılmasını istedi. Aslan, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden aldığı bilgilere göre İstanbul’da 85 bin gece kondu bulunduğu, son 10 yılda bunların 2 bin 500’ünün yıkıldığını ve önümüzdeki 4 yıl içerisinde de 8 bininin daha yıkılmasının planlandığını söyledi.
Sempozyum kentsel dönüşüm projesinin Anadolu yakasına etkileri ile ilgili yapılan konuşmalarla sona erdi.(İstanbul/EVRENSEL) 07.05.2007