Çeşme’de çöp itirafı

İzmir Çevre ve Orman Müdürü Osman Tatar, ÇED raporu olmadan kullanılan depolama alanına müdahale etmediğini açıkladı

Çeşme’de çöp itirafı

Tatar, kullanım ömrü 2001'de dolan Çeşme çöp depolama alanı neden kapatmadığıyla ilgili olarak ‘Görevimi yaptığımda kötü adam oluyorum, yapmadığımda suçlu’ diye konuştu.

OZAN YAYMAN

İzmir Çevre ve Orman Müdürü Osman Tatar, Çeşme'de, ÇED olumlu raporu olmaksızın kullanılan çöp depolama alanına müdahale etmediğini itiraf etti. Tatar, ilçenin turizmini düşündüğünü kaydederek, “Ben, Çeşme'nin çöp depolama alanıyla ilgili şu an görevimi yapmıyorum. ÇED'i olmayan yerin faaliyeti durdurulur ama durdurmuyorum” dedi.

1997'de kullanıma alınan ve 4 yıllık ömrü 2001'de dolmasına karşın hala işletmede tutulan Çeşme Çöp Depolama Alanı'nın, 9 yıldan bu yana yasadışı biçimde çalıştığı ortaya çıktı. Söz konusu durum, doğrudan Tatar tarafından vurgulandı. Çeşme'de ilçenin sorunlarının ele alındığı toplantıda, turizmciler, kendilerinin yönetmeliklerle boğulmak istendiğini öne sürdüler. Bu yaklaşım üzerine söz alan Tatar, şunları söyledi: “Bizler Çeşme turizminin daha fazla gelişmesini istiyoruz. Siz biliyor musunuz ki, ben Çeşme'yle ilgili bir konuda şu an görevimi yapmıyorum. Çeşme'nin çöp depolama alanıyla ilgili sorun var. Alanın 2001 yılında 4 yıllık kullanım süresi bitmiş. Çeşme, çöp depolama alanıyla ÇED hazırlayıp, bakanlığa sunmamış. Yani çöp depolama alanının ÇED olumlu belgesi yok. ÇED'i olmayan yerin faaliyetini durdurular. Ama ben şu an görevimi yapmıyorum ve Çeşme'deki çöp depolama alanının faaliyetini durdurmuyorum.”

Tatar, konuşmasında, Çeşme ile Alaçatı'nın ortak bir çöp depolama alanı kurmasını istediklerini ancak somut adım atılamadığını da vurgulayarak, “Bize, 'şu tarihe kadar çöp bertaraf tesisi kuracağım' diye yazı bile gelmemiş. Çeşme gibi daha 6 belediye var. Ama bu belediyeler, sabahlara kadar sanatçılarla eğlenceyi biliyorlar. O konserlere verilecek paralarla, bu tesisler yapılabilir” diye konuştu.

 

KÖTÜ ADAM!..

Tatar, Çeşme'deki toplantının ardından konuyla ilgili sorularımızı yanıtlarken, “Yönetmelikleri uygulayıp alanı kapatsam, kötü adam olacağım. O çöpler nereye konulacak. Kapatmasam görevimi yapmamak gibi bir tablo ortaya çıkıyor” dedi.

Tatar, Çeşme'deki çöp depolama alanıyla ilgili 1997 yılında 2 yıllığına ÇED olumlu belgesi alındığını, bu süreçte yönetmelik değişikliğiyle sürenin 2 yıl daha uzatıldığını söyleyerek, şu görüşlere yer verdi:

“ÇED'in süresi, 2001 yılında süre sona erdi. Ancak o tarihten bu yana hiçbir adım atılmamış. 2008 yılında duvar yapımına başlanmış, o kadar. Yeni bir ÇED süreci yok, belgesi yok ama çöpleri hala orada topluyorlar. Normalinde faaliyetini durdurmamız gerekiyor ancak o zaman da, ‘çevre müdürü faaliyeti durdurdu’ sorusu karşımıza çıkacak. Olayın bu yönde seyretmesinin sorumlusu, Çeşme ve Alaçatı belediyeleridir.”

Tatar, müfettiş incelemesi sonrası, “Neden görevinin gereğini yapmadın” sorularıyla karşılaştığını da sözlerine ekleyerek, “Görevimi yaptığımda kötü adam oluyorum, yapmadığımda suçlu” dedi.

Tatar, Çeşme ve Alaçatı belediye başkanlarını en kısa süre içinde davet ederek, kendilerine, “Neden çöp bertaraf tesisini yapmıyorsunuz?” sorusunu yönelteceklerini belirterek, “ÇED'i olmayan bir alana çöp taşınıyorsa, ortada korsan bir durum var demektir. O alan turistik bir bölge olabilecekken, çöp depolanıyor olabilir. Tüm bunların incelenmesi gerekiyor” dedi.

Gelişmeler karşısında, hukukçular, AB'ye uyum yasaları çerçevesinde TCK'de oluşturulan, Çevreye Karşı Suçlar'la ilgili 181. ve 182. maddelere dikkat çekiyorlar. Tatar'ın açıklamalarının ardından sorumluluğunu yerine getirmediği gerekçesiyle, hakkında, görevi ihmalden soruşturma başlatılabileceği kaydediliyor. Adı geçen belediye yetkililerinin de aynı maddeler kapsamında, haklarında işlem başlatılabileceği vurgulanıyor.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 25.05.2010