Çeşme planına 134 itiraz

TURAN GÜLTEKİN (İzmir DHA-MANİSA DHA)

İlk kez 2005’te SİT kararlarının değiştirilmesiyle gündeme gelen ve yaklaşık beş yıl bekletildikten sonra geçen ağustosta İzmir İl Genel Meclisi ve Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde onaylanan Çeşme 1/25 binlik Çevre Düzeni Planı Revizyonu’na 134 itiraz yapıldı.

51’i Çeşme Belediyesi’ne, 83’ü ise İl Özel İdaresi’ne oldu.
İl Genel Meclisi’nin CHP Çeşme Üyesi Hakkı Pamukçu, itirazların büyük titizlikle incelenip sonuçlandırıldığını söyledi. 19’unun askı süresi bitiminden sonra yapıldığını belirten Hakkı Pamukçu, “İtirazların hepsi için İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nca bir teknik ekip oluşturuldu. 1/100 binlik Manisa, Kütahya, İzmir Planlama Bölgesi Çevre Düzeni Planı ve bunun revizyon planı kapsamında değerlendirme yapıldı. Tek tek incelenen itirazlar hakkında düzenlenen raporlar İl Genel Meclisi’ne sunuldu, incelendi ve reddedildi” dedi.

Yeni bir planlama lazım
Bu kararın hazırlanan plan revizyonunun ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu kaydeden Hakkı     Pamukçu, “Ancak şimdi de ortaya yeni bir sorun çıktı. Bu da planların beş yıl önce yapılmış olması. Geçen süreçte Çeşme çok gelişti. Sanırım yakında yeniden bir planlamaya ihtiyaç duyulacak…” diye konuştu. 

Köylere 1.5 milyon TL
Manisa Merkez Köylere Hizmet Birliği Başkanı Vali Yardımcısı Necmettin Yalınalp, 2010 yılında merkeze bağlı 85 köye
1 milyon 571 bin TL harcandığını açıkladı. Yalınalp, amaçlarının şehirdeki olanakları köylere de taşımak olduğunu söyledi, şöyle dedi: “Birçoğuna köy konağı ve çok amaçlı salonlar yapacağız. Altyapı hizmetlerine devam edeceğiz. Çocuk oyun parkları, sosyal amaçlı kullanım için çeşitli alanlar kuracağız. Fidan dikimine destek verilecek. Hizmetimizin ve elimizin değmediği köy kalmayacak.”

 

Kaynak: Milliyet Ege – 14.01.2011